Různé formy studia tvůrčího psaní

Formy výuky tvůrčího psaní

V dnešní době se dá studovat tvůrčí psaní mnoha různými způsoby. V tomto článku bych vám rád ukázal nejčastější formy výuky tvůrčího psaní, se kterými se můžete běžně setkat. Navíc si rozebereme všechny podstatné plusy i mínusy jednotlivých přístupů tak, abyste si mohli vybrat ten nejlepší, který bude vyhovovat přesně vašim požadavkům…


Kurzy pro veřejnost

Kurzy pro veřejnost

Základní a ověřený přístup k výuce tvůrčího psaní. Dobrý kurz tvůrčího psaní pro veřejnost je k nezaplacení a osobní setkání se zkušeným lektorem může vyvážit všechny vymoženosti moderní doby (viz další přístupy). Obecně platí, že čím delší kurz, tím více se toho dozvíte, více si vyzkoušíte a vybalancuje se i případné nárazové nachlazení nebo dočasné přetížení v práci (což může výrazně ovlivnit zážitek u jednorázových kurzů). Tato forma je léty osvědčená a umí doslova divy – mnoho mých absolventů vydalo vlastní knihu nebo si splnilo jiný spisovatelský sen.

Plusy

+ Bezprostřední kontakt s lektorem

+ Zpětná vazba od ostatních účastníků

+ Případné nejasnosti můžete vyřešit přímo na místě

+ U delších kurzů většinou vznikají mezi účastníky nová přátelství

+ Nejvhodnější pro kurzy praktické, teoretické či teoreticko-praktické (prostě pro všechny typy kurzů)

Mínusy

– Nutnost dorazit do učebny v přesný čas

– Nelze přímo ovlivňovat tempo studia (nicméně dobrý lektor se přizpůsobuje svým studentům)


Webináře

Webináře tvůrčího psaní

Webinář je moderní forma vzdělávání, která nabízí úplně stejný zážitek jako na opravdovém kurzu tvůrčího psaní, i když ho absolvujete z pohodlí svého domova (nebo třeba z kavárny). Jestliže z nějakého důvodu nemůžete navštívit kurz pro veřejnost, tato „náhrada“ osobního setkání je nejlepší alternativa klasické výuky. Lektor je totiž přítomen online a může své lekce přizpůsobovat připojenému publiku a zodpovídat všechny případné dotazy nebo hodnotit odevzdané úkoly.

Plusy

+ Přímý kontakt s lektorem

+ Bezprostřední zpětná vazba od lektora, v omezené míře i od ostatních účastníků

+ Nemusíte nikam dojíždět, vše probíhá online

+ Nejasnosti můžete vyřešit v průběhu webináře

+ Nejvhodnější pro teoretické či teoreticko-praktické kurzy

Mínusy

– Webináře probíhají v přesně dané časy

– Tempo studia můžete ovlivňovat jen minimálně


Online kurzy

Webináře – návod

Tento způsob výuky tvůrčího psaní je určen zejména studentům, kteří chtějí mít plnou kontrolu nad tempem svého studia. Velké výhody samostudia (např. to, že se online kurzy dají studovat prakticky odkukoliv) vyvažuje větší zodpovědnost samotného kurzisty (zpětná vazba je většinou omezená, což se dá vyřešit vhodně koncipovaným kurzem nebo třeba e-mailovou komunikací s lektorem).

Plusy

+ Sami si určujete tempo studia

+ Online kurzy nejsou vázané na přesné místo a čas

+ Student(ka) se může k jednotlivým lekcím kdykoliv vrátit a zopakovat si je

+ Nejvhodnější pro teoretické či teoreticko-praktické kurzy, pokud jsou ovšem dobře sestavené (jako například tyto online kurzy)

Mínusy

– Omezená zpětná vazba od lektora

– Velmi omezená komunikace s ostatními účastníky


Hlavní význam všech typů kurzů tvůrčího psaní

Osvědčené kurzy dokáží nahradit mnoho let zbytečného tápání v řemeslných zákonitostech, umí dodat vhodnout motivaci, bojovat s tvůrčím blokem a zároveň rozvíjejí tvůrčí schopnosti tam, kde by na to většina lidí u psacího stolu sama nikdy nepřišla!

Mnoho lidí, kteří několik let doma pracují na své knize a nemohou ji dopsat, ji po kurzu tvůrčího psaní do několika měsíců úspěšně dokončí.

Teorie tvůrčího psaní dělá z náhodného používání prvků vědomé psaní (tzn., že autor potom přesně ví, kdy, proč a jak použít např. dialog a kdy naopak popis).

Již víkendový kurz dokáže většinu lidí nasměrovat a otevřít jim oči. Vím to ze své vlastní praxe, neboť více než 98 % účastníků mého Malého kurzu tvůrčího psaní shledalo, že byl pro ně extrémně užitečný.

A navíc – zmíněné kurzy nejsou jenom o psaní: efektivně a zábavně rozvíjejí kreativitu, fantazii, slovní zásobu, uvolňují napětí a stres, zlepšují jakoukoliv další komunikaci a plní tajné sny. ;) Získané znalosti se také dají uplatnit v mnoha dalších oborech (např. v reklamě, při vytváření prezentací či ve školství).


Jak je vidět, 21. století přišlo s mnoha zajímavými možnostmi, jak se vzdělávat (nejen) v oblasti tvůrčího psaní. Každá forma studia má své plusy i mínusy. Například na dovolenou se asi nejvíce hodí online kurzy, v běžném roce je určitě dobré využít klasických kurzů pro veřejnost. Pokud nemůžete na kurz pravidelně docházet nebo dojíždět, webinář je něco, co vám může studium hodně usnadnit.

Nicméně shrnutí je velmi prosté – dnes se nedá vymlouvat na nedostatek času nebo na dlouhé dojíždění. Současné vzdělávání je natolik pestré, že se vám dokáže přizpůsobit prakticky za jakýchkoli podmínek. Tak vzhůru do toho!

Závěrečná otázka samozřejmě zní: Jakou formu studia máte nejraději a proč?

Podobné příspěvky

Jak napsat román

# V první řadě budete potřebovat dobrý nápad Může to být zajímavý příběh o nekontrolovatelném zneužívání magie. Může to být zvláštní hlavní hrdina (např. někdo, kdo žije v podkroví vaší...

Nekonečný příběh

A přes všechno, co bylo řečeno, existuje typ příběhu, který vlastně nekončí. Dokonce je neuvěřitelně floridní a disponuje vlivem, kterému dnes nelze konkurovat psaním knih. Je to televizní seriál, ta jeho...

Oliver Burian – Povídky toaletní

Mám radost, že si další z účastníků mých kurzů tvůrčího psaní pro veřejnost splnil sen a vydal knihu. Dalším v pořadí je Oliver Burian se svými ostřejšími povídkami ze současného...

Příběhy pravdivé a smyšlené

Když bylo naší dcerce kolem tří, intuitivně postihla křižovatku, na níž se větví cesty literatury. Když jsem jí chtěla něco číst, zatvářila se zkoumavě a položila mi zcela zásadní otázku:...

Co je ACTA?

Domnívám se, že toto je velmi důležitá věc, kterou bychom neměli vůbec podceňovat. Nechci vám nutit svůj názor, ten si prosím vytvořte sami. Kromě vysvětlujícího videa níže najdete i český...

Posledních 20 nejlepších tipů pro psaní beletrie

Co kdyby někdo prohledal internet a sesbíral nejlepší tipy pro psaní beletrie od světoznámých a úspěšných autorů, redaktorů a učitelů tvůrčího psaní? Nebyl to lehký úkol, ale na RenéNEKUDA.cz najdete...

Psst… Chtěl bych vám ukázat celou řadu projektů, kurzů a pomůcek, které umí nastartovat (nejen) vaši kreativitu. Všechny najdete v menu nahoře v Rozcestníku. Jestliže jste dočetli tento článek, tak se tam mrkněte – nebudete litovat, protože většina je zdarma!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to Top

Než odejdete…

Odebírejte inspirativní newslettery plné skvělých tipů, dárků a exkluzivního obsahu. Dostávejte víc!