Normostrana: co to je a kolik má znaků a slov

Normostrana: co to je a kolik má znaků a slov

Normostrana je standardizovaná strana textu. Její výhoda je, že usnadňuje práci mnoha profesím, např. spisovatelům, překladatelům, nakladatelům, novinářům, copywriterům a mnoha dalším, protože se stává objektivním měřidlem.

Ano, normostrana (často se také používá zkratka NS) je něco jako měrná jednotka psaného textu. Jasně definuje, kolik jste toho napsali a kolik tedy máte dostat zaplaceno.

Kolik znaků má normostrana?

Normostrana znamená 1800 znaků včetně mezer (v českém kontextu).

Toto číslo vzniklo díky psacím strojům, které vytvářely vždycky stejně formátované stránky: 30 řádků o 60 znacích. Všechna písmena měla stejnou šířku, čili se vždy docílilo tohoto standardizovaného formátování.

Jak mám naformátovat dokument?

V dnešní době již není nutné odevzdávat přesně naformátované dokumenty. Jednoduše rozhoduje počet znaků včetně mezer.

Je tedy jedno, jaké písmo a řádkování zvolíte – nejdůležitější je definitivní počet znaků včetně mezer (např. 27000 znaků včetně mezer = přesně 15 NS).

Z toho také vyplývá, že počet vytištěných stran často neodpovídá reálnému počtu normostran. A to je naprosto v pořádku. :)

Nicméně pokud je pro vás důležité docílit jasné shody, platí původní formátování psacích strojů, tj. 30 řádků o 60 znacích na stránku. To odpovídá zhruba tomuto nastavení:

 • velikost písma: 12 pixelů
 • písmo typu monospace (každé písmeno je stejně široké), např. Courier
 • řádkování: 1,5
 • text je zarovnán do bloku
 • okraje nahoře a dole: 2,5 centimetru
 • okraje na obou stranách: 3 centimetry

Kolik slov má normostrana?

V centrální Evropě není počítání slov jako ukazatel počtu NS úplně běžné (to je spíše vlastní anglo-americké části světa). Naše (tedy česká) normostrana by odpovídala zhruba 250 slovům.

Ale znova opakuji, že v ČR platí, že jedna normostrana znamená 1800 znaků včetně mezer.

Normostrana je legislativně podchycena

Normostrana je v rámci české legislativy definována v rámci zákona o znalcích a tlumočnících, a to konkrétně vyhláškou č. 37/1967 Sb. § 24, respektive vyhláškou č. 77/1993 Sb. § 24.

Jednou stránkou překladu se rozumí text psaný strojem obsahující 30 řádků po 60 úhozech včetně mezer. Nedokončená stránka se posuzuje jako celá, uzavírá-li text nebo jeho ucelenou část.

Jak je to ve světě?

A jak jsme si již říkali, normostrana může za našemi hranicemi vypadat různě. Tady je jen pár zemí:

Německo1500 znaků vč. mezer
Polsko1800 znaků vč. mezer
Itálie1500 znaků vč. mezer
USA250 slov

Jak zjistím počet normostran?

Ve svém textovém editoru hledejte něco jako Počet znaků či Počet slov. Většinou je to pod záložkou Nástroje nebo Zobrazit. Toto měření umí provést prakticky každý moderní textový editor (např. Word, Pages, Google dokumenty a jiné programy pro spisovatele).

Normostrana: co to je a kolik má znaků a slov
Normostrana: ukázka měření počtu znaků v programu Pages (Mac)

Užitečné odkazy

Podobné příspěvky

Poučte se z pracovního rozvrhu Benjamina Franklina

Každý má svůj vlastní rytmus dne, který se hlavně odvíjí od jeho pracovních (příp. ještě školních) povinností. Nikdy není na škodu srovnat si svůj život s velkými jmény světového významu....

Večerní psychotéky

Večerní psychotéky jsou sérií seminářů o tvůrčím psaní pro všechny zájemce o rozvoj své osobnosti. Tato sezení pořádá společnost ČNP Consulting a já se budu těšit, že se třeba spolu...

10 knižních zářezů mých studentů

Že se vyplatí plnit si sny je něco, co na kurzech tvůrčího psaní vidím prakticky každý den. Následující desítka autorů to dotáhla až do vysněného cíle a mně to samozřejmě...

Jak skončit? (aneb Poslední věta pro váš příběh)

Po skvělé úvodní větě a několika desítkách strhujících stránek jste se dostali k pravděpodobně nejtěžšímu bodu psaní – nyní potřebujete ukončit děj a napsat poslední větu. Níže najdete několik příkladů, které...

Divadlo národů – Romové na Nové scéně

Nová scéna Národního divadla v Praze, Michal Viewegh, Karolína Ryvolová a René Nekuda: Divadlo národů  – Romové na Nové scéně uvádí Literární dílny s interetnickým přesahem. Na tento projekt se...

Pojďte tvořit! 4000 účastníků, 9 let praxe a 98% spokojenost vám zaručuje osvědčený a osobitý přístup v úspěšných kurzech tvůrčího psaní (pro veřejnost i v těch online).

Jeden komentář

 • Dobrý den, ráda používám tyto stránky: https://www.pocet-znaku.cz
  Kromě NS a počtu znaků zvládají více funkcí. 10 nejčastějších slov je pro mě top. Ukazuje mi to, kde můj slovník a stylistika kulhá.

  Odpovědět

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to Top

Než odejdete…

Odebírejte inspirativní newslettery plné skvělých tipů, dárků a exkluzivního obsahu. Dostávejte víc!