Normostrana je standardizovaná strana textu. Její výhoda je, že usnadňuje práci mnoha profesím, např. spisovatelům, překladatelům, nakladatelům, novinářům, copywriterům a mnoha dalším, protože se stává objektivním měřidlem.
Ano, normostrana (často se také používá zkratka NS) je něco jako měrná jednotka psaného textu. Jasně definuje, kolik jste toho napsali a kolik tedy máte dostat zaplaceno.
Kolik znaků má normostrana?
Normostrana znamená 1800 znaků včetně mezer (v českém kontextu).
Toto číslo vzniklo díky psacím strojům, které vytvářely vždycky stejně formátované stránky: 30 řádků o 60 znacích. Všechna písmena měla stejnou šířku, čili se vždy docílilo tohoto standardizovaného formátování.
Jak mám naformátovat dokument?
V dnešní době již není nutné odevzdávat přesně naformátované dokumenty. Jednoduše rozhoduje počet znaků včetně mezer.
Je tedy jedno, jaké písmo a řádkování zvolíte – nejdůležitější je definitivní počet znaků včetně mezer (např. 27000 znaků včetně mezer = přesně 15 NS).
Z toho také vyplývá, že počet vytištěných stran často neodpovídá reálnému počtu normostran. A to je naprosto v pořádku. :)
Nicméně pokud je pro vás důležité docílit jasné shody, platí původní formátování psacích strojů, tj. 30 řádků o 60 znacích na stránku. To odpovídá zhruba tomuto nastavení:
- velikost písma: 12 pixelů
- písmo typu monospace (každé písmeno je stejně široké), např. Courier
- řádkování: 1,5
- text je zarovnán do bloku
- okraje nahoře a dole: 2,5 centimetru
- okraje na obou stranách: 3 centimetry
Kolik slov má normostrana?
V centrální Evropě není počítání slov jako ukazatel počtu NS úplně běžné (to je spíše vlastní anglo-americké části světa). Naše (tedy česká) normostrana by odpovídala zhruba 250 slovům.
Ale znova opakuji, že v ČR platí, že jedna normostrana znamená 1800 znaků včetně mezer.
Normostrana je legislativně podchycena
Normostrana je v rámci české legislativy definována v rámci zákona o znalcích a tlumočnících, a to konkrétně vyhláškou č. 37/1967 Sb. § 24, respektive vyhláškou č. 77/1993 Sb. § 24.
Jednou stránkou překladu se rozumí text psaný strojem obsahující 30 řádků po 60 úhozech včetně mezer. Nedokončená stránka se posuzuje jako celá, uzavírá-li text nebo jeho ucelenou část.
Jak je to ve světě?
A jak jsme si již říkali, normostrana může za našemi hranicemi vypadat různě. Tady je jen pár zemí:
Německo | 1500 znaků vč. mezer |
Polsko | 1800 znaků vč. mezer |
Itálie | 1500 znaků vč. mezer |
USA | 250 slov |
Jak zjistím počet normostran?
Ve svém textovém editoru hledejte něco jako Počet znaků či Počet slov. Většinou je to pod záložkou Nástroje nebo Zobrazit. Toto měření umí provést prakticky každý moderní textový editor (např. Word, Pages, Google dokumenty a jiné programy pro spisovatele).
Užitečné odkazy
- Online počítadlo normostran
- Definice na Wikipedii
- Jak napsat knihu (e-mailový kurz tvůrčího psaní zdarma, ve kterém uplatníte měření textu na NS)
Dobrý den, ráda používám tyto stránky: https://www.pocet-znaku.cz
Kromě NS a počtu znaků zvládají více funkcí. 10 nejčastějších slov je pro mě top. Ukazuje mi to, kde můj slovník a stylistika kulhá.