Odhoďte předpoklady

Odhoďte předpoklady

Zlidovělý příběh vypráví, jak Kolumbus zaúkoloval své španělské kamarády, aby postavili vejce na jeho špičku tak, aby samo stálo. Oni se do toho pustili se vší vervou, ale ani po mnoha pokusech se jim to nepodařilo – vajíčko vždycky spadlo.

Kolumbus se zasmál, vejce uvařil, rozmačkal jeden jeho konec, udělal z něho základnu a ono stálo!

„To není fér!“ protestovali.

„Nebuďte hloupí,“ odpověděl Kolumbus: „Vy jste jenom předpokládali víc, než je nezbytně nutné.“

Ponaučení z tohoto známého příběhu je jasné – předpoklady jsou skvělé pro většinu věcí, které v běžném životě děláme, ale někdy mohou omezovat naši kreativitu.

Jako test před omezeným myšlením prováděl investor Thomas Edison jednoduchý pokus se svými budoucími zaměstnanci . Vždy pozval nového kandidáta na oběd a objednal mu misku polévky. A pak ho pozoroval, zdali si polévku osolí rovnou, nebo ji nejprve ochutná. Kdyby si ji osolil rovnou, nepřijal by ho. Edison totiž cítil, že lidé jsou více otevřeni novým možnostem, pokud důvěřují vlastní zkušenosti před automatickým přisolením.

Jaké zbytečné předpoklady můžete opustit, aby byl váš projekt úspěšně dokončen?

Jeden z možných postupů, jak toho dosáhnout, je zapomenout první odpověď na nějakou zásadní otázku. Pak se totiž vyburcujete k hledání dalších správných odpovědí, které jste před tím neviděli.

Jak napsal spisovatel Henry Miller:

Zapomenout první správnou odpověď bylo pro můj úspěch stejně důležité jako moje paměť.

A skutečně – zapomenout běžné znalosti (ve správný čas) může být významným kreativním impulsem.

Další z tzv. kreativních testů se jmenuje Letadlo. Různé týmy hráčů obdrží přesně 50 papírů a jejich úkolem je co největší počet papírů dostat na druhou stranu místnosti za černou čáru v rohu. Nikdo se nesmí hýbat, a tak to tedy musí udělat nejlépe vzduchem. A to vše do pěti minut.

Obvyklé řešení je rychlá výroba letadýlek a pokusy s doletem za černou čáru.

Nicméně nejlepší řešení je jednoduše papír zmačkat do kuličky a hodit – lépe se s ní hází a je to mnohem rychlejší.

Samozřejmě téměř každého napadne udělat kouli a hodit ji. Ale bohužel se díky názvu úkolu ukazuje, že drtivá většina zúčastněných dělá nelétající letadélka.

Jednoduše hráče svazuje představa (předpoklad) toho, jak by měl létající předmět vypadat.

Máte-li nějaký kreativní úkol, zkuste občas zapomenout první myšlenku, která vám automaticky vyvstane na mysli!

Poznámka: Potrénujte svoji kreativitu s tímto zábavným online trenérem

2 x 4 pravdy o psaní a publikování

2 x 4 pravdy o psaní a publikování

Na světě existuje tolik rad o psaní, kolik lidí píše a čte (a možná ještě více). Každopádně některé zásady by se daly označit za pravdy, neboť je neopomene zdůraznit téměř každý významnější spisovatel nebo učitel tvůrčího psaní. Hola hop –

Přečíst »
Nápadovník postav

Nápadovník postav (ke stažení)

Nápadovník postav je skvělá pomůcka pro všechny spisovatele. Umí nejen uchovávat zajímavé postavy, ale i dotvářet jejich charekter. Navíc vám zaručí, že všichni vaši zaznamenaní hrdinové budou mít velký dramatický potenciál (a tudíž díky nim můžete vyprávět poutavé příběhy). Jak

Přečíst »
Odhoďte předpoklady

Odhoďte předpoklady

Zlidovělý příběh vypráví, jak Kolumbus zaúkoloval své španělské kamarády, aby postavili vejce na jeho špičku tak, aby samo stálo. Oni se do toho pustili se vší vervou, ale ani po mnoha pokusech se jim to nepodařilo – vajíčko vždycky spadlo.

Přečíst »

Psst… Chtěl bych vám ukázat celou řadu projektů, kurzů a pomůcek, které umí nastartovat (nejen) vaši kreativitu. Všechny najdete v menu nahoře v Rozcestníku. Jestliže jste dočetli tento článek, tak se tam mrkněte – nebudete litovat, protože většina je zdarma!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to Top

Počkejte chvilku...

Nyní můžete využít možnosti online interaktivní výuky ve formě webinářů tvůrčího psaní. 

Než odejdete…

Odebírejte inspirativní newslettery plné skvělých tipů, dárků a exkluzivního obsahu. Dostávejte víc!

Cookie-Man

Tyto stránky používají k vylepšení některých služeb soubory cookies. Jejich prohlížením s tím souhlasíte. Více informací »