Prostředí

Prostředí

Pravděpodobně jste již udělali nějaký průzkum, abyste se dozvěděli základní fakta o všech typech prostředí, které důvěrně neznáte (ne každý může uvěřitelně popisovat amazonský deštný prales).

Prostředí nejen že utváří atmosféru příběhu, ale také stimuluje postavy k akci a obecně rozvíjí celý příběh.

Tvorba prostředí je spjatá s uměním popisu, proto v následujícím kvízu najdete otázky z mnoha různých okruhů. Jestliže se vám bude zdát, že se něco opakuje, pak vězte, že je to proto, aby se zvýšila důležitost některých podstatných částí budování příběhů.

Nyní se do toho můžete pustit!

  1. Vytvořili jste uvěřitelné (v rámci světa příběhu uvěřitelné) a zajímavé prostředí, které nebude čtenáře nudit?
  2. Souzní vámi vybrané prostředí s celkovou náladou a tónem příběhu?
  3. Nezapomněli jste na malé detaily, které dokáží každé prostředí značně oživit (např. blikající nemocniční přístroje nebo roztržená tapeta v podivínově domě)?
  4. Jestliže se váš příběh odehrává na nějakém geograficky specifickém místě, jsou všechny uvedené údaje správné (rostliny a zvířata, které se tam vyskytují, jména měst a názvy ulic apod.)?
  5. Myslíte si, že bude vaše prostředí připadat čtenářům reálné (tím myslím, že si ho dokáží živě představit)?
  6. Vyvolává vaše prostředí dojem, že ho velmi dobře znáte?
  7. Nastudovali jste si dostatek materiálů o jakémkoliv úzce vymezeném prostředí (např. horníci a jejich slang, zvyky, atmosféru dolů, pracovní dobu a životní styl hornických rodin)?
  8. Zvolili jste při popisu zvoleného prostředí taková slova, která vyvolají v hlavě čtenáře živý obraz a vyplní všechna zákoutí jeho fantazie? Je to těžké, ale umět vyjádřit mnoho na malé ploše se téměř vždycky vyplatí! Narážím tím na tzv. „nepřímý popis“.
  9. Používáte při popisu prostředí i jiné lidské smysly, než je jenom zrak? (80 % popisů začínajících autorů je vedených pouze skrze zrak, protože je to náš primární smysl. Ale špetka sluchových nebo čichových vjemů udělá i ze zdánlivě obyčejného kamínku pestrobarevného motýla.)
  10. Ujistili jste se, že ve svých popisech nemáte příliš mnoho přirovnání? (A vyškrtejte, prosím, skoro všechna, která zavání klišé. :))
Více než 100 českých fontů ke stažení zdarma

Fontpark 2.0 = místo, kde fonty dostávají nový rozměr

Kreativitě se meze nekladou a dalším příkladem tohoto tvrzení může být internetová stránka Fontpark 2.0, kde fonty a typografie ožívají zcela novým způsobem. Pomocí jednoduchého prostředí, internetového prohlížeče a počítačové myši můžete z mnoha fontů vytvářet zajímavé obrázky (pro tento

Přečíst »
Série namluvených pohádek

Série namluvených pohádek

Od roku 2011 vydává POPRON tematické série namluvených pohádek. Začalo to velikonočními, pokračuje prázdninovými či školními a přes řadu dalších okruhů se dostaneme až k Vánocům. V této sérii mám hned několik autorských pohádek, které namlouvají přední čeští herci.

Přečíst »

Psst… Chtěl bych vám ukázat celou řadu projektů, kurzů a pomůcek, které umí nastartovat (nejen) vaši kreativitu. Všechny najdete v menu nahoře v Rozcestníku. Jestliže jste dočetli tento článek, tak se tam mrkněte – nebudete litovat, protože většina je zdarma!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to Top

Počkejte chvilku...

Nyní můžete využít možnosti online interaktivní výuky ve formě webinářů tvůrčího psaní. 

Než odejdete…

Odebírejte inspirativní newslettery plné skvělých tipů, dárků a exkluzivního obsahu. Dostávejte víc!

Cookie-Man

Tyto stránky používají k vylepšení některých služeb soubory cookies. Jejich prohlížením s tím souhlasíte. Více informací »