Cvičení: Šatní skříň

René Nekuda

Tvůrčí psaní

cvičení

René Nekuda

Tvůrčí psaní

cvičení

cviceni_satni_skrin

Pojďte si dnes zahrát zajímavou hru s dalším cvičením tvůrčího psaní, ke kterému budete potřebovat svoji šatní skříň. Jak se dá odhadnout, vše se bude týkat tvorby literární postavy.

Zadání cvičení

Vytvořte z oblečení ze své šatní skříně netradiční outfit smyšlené postavy (čím odlišnější od vás bude, tím lépe).

Popřemýšlejte chvíli o této postavě, snažte si ji představit v různých situacích, rozvíjejte její charakter i život.

Protože je pro autory extrémně důležité, aby věděli o svých postavách naprosto vše, projděte si třeba otázky z tohoto seznamu (sekce Postavy).

Jde vám to? Umíte se vcítit do někoho zcela smyšleného?

Vyzkoušejte třeba i tuto další super pomůcku pro spisovatele, která by vám měla práci velmi ulehčit.

Klidně si nový outfit vyfoťte. Nebo si ho rovnou oblékněte a pozorujte se chvíli v zrcadle (kdo by se nechtěl alespoň na chvíli stát hollywoodským hercem nebo herečkou, že?).

Až bude vaše postava 100% hotová, napište krátkou scénu (maximálně na jednu až dvě stránky), jak se připravuje na nějakou důležitou schůzku. Proč, jak, co je to za schůzku a s kým ji bude mít, to nechám zcela na vás (jen přidávám pár nápadů: pohovor, rande, nákup nového bytu, předání tajných dokumentů, soudní přelíčení apod.).

***

Jde vám vytváření úplně smyšlených postav? Co vám s tvorbou literárních postav pomáhá? Jakou zajímavou postavu ukrývala vaše šatní skříň?

Tip na konec: Další cvičení tvůrčího psaní najdete zde.

 

Je tady toho ještě víc ke čtení:

Akreditované kurzy tvůrčího psaní pro všechny

Přihlaste se do ověřených kurzů tvůrčího psaní, které by vám doporučilo více než 98 % předchozích účastníků. Kdoví, třeba napíšete svoji vlastní knihu… ;)

3 komentáře u „Cvičení: Šatní skříň“

  1. Bylo deset večer.
    Otevřel skříň a začal. Bude chladno – vytáhl termoprádlo. Určitě kompresní podkolenky. Nejlépe tmavé barvy. Všechno tmavé. Takže tílko, triko s dlouhým rukávem – ten reflexní pruh vzadu odpáře. Žádné světélkování rozhodně nepotřebuje. Mikina černá. Vymění si na ní tkanici, taky za černou. Kalhoty – tenhle outdoor by šel. Ty malé červené proužky se v té černé záplavě ztratí. Čepici – jasně. Má jen tmavomodrou, ale dá se. Kšilt si otočí. Pak ji zahodí a dá si kapuci. Bederní pás? Jo, třeba mu pomůže držet pohromadě, když se něco podělá – ušklíbl se. Černá potítka? Jo, pro otírání čela. Bandáže kolen a loktů… Nezbytnost.

    Má ještě hodinu. Hodinu do akce. Bylo mu jasné, že všechno nemusí vyjít. Vždyť už tolikrát chytili všechny, co se pokoušeli… Jenže on, on to má vymyšlené. Nebudou ho moct sledovat. Nebude ujíždět v autě. Nebude zachytáván na silnicích kamerami. Bude mít výhodu neproježděných cest. A hlavně – bude mít bezměsíčnou noc a svoje rychlé nohy.

    Odpovědět
  2. “Proč právě já?” Sedím v pozici nahrbené kočky před otevřenou skříní a usilovně přemýšlím co mě to vůbec napadlo. Proč jsem se hlásila do funkce manažerky Parfumerie. Bylo snad zatmění hvězd nebo slunce vyšplíchlo soudek negativní energie, která mi spadla na hlavu? Sedím tu a skoro fňukám místo toho abych tančila radostí. Nejraději bych tu zatracenou dřevěnou potvoru, která na mě civí a nastrkuje mé ubohé kousky oblečení, zabouchla. Vyběhla bych ven a šla sbírat žáby, aby si zas nevymyslely, že se půjdou projít přes hlavní silnici. Nemůžu! Musím se obléct a jít poprvé do práce. Ne do zaměstnání, které člověka posunuje k sebezdokonalení. Ale do práce, kde se pracuje, aby se měly z čeho zaplatit složenky. Přemýšlím nad sebou jestli mám utéct do lesa nebo…..nebo to vzít do vlastních rukou. Získala jsem prestižní místo a já utíkám z boje? Ne, všechno bude jinak a jak chci já. Já jsem manažerka Parfumerie ale také manažerka svého života. Nepřipojím se k armádě napudrovaných dívek s našpulenými rudými rtíky.Získala jsem pozici kde se používá hlava nikoliv obličej. Proto si obleču džínovou sukni a zelené tričko s žabičkou. Tak, teď se cítím dobře a sebevědomě. Už vidím ty pohledy. Toto má být nová manažerka? Budou koukat na zelené tričko s mojí malou milovanou žabičkou. Budou hledět na moji vizáž a proto nepostřehnou co vidím já. Jejich odvedenou práci.

    Odpovědět

Napsat komentář

Inspirativní neslettery

Žádný spam, jen skvělé tipy a triky, které povzbudí vaši múzu…

Počkejte! 👋

Než odejdete, zkuste odebírat zdejší inspirativní newslettery (podobně jako 9000 dalších kreativních lidí). Nebojte se, můžete se případně kdykoliv odhlásit.