Cvičení: Věštkyně

René Nekuda

Tvůrčí psaní

cvičení

René Nekuda

Tvůrčí psaní

cvičení

Věštkyně

Každý spisovatel pohání kola osudu svých postav. Jeho hrdinové totiž šlapou po cestičkách příběhů, které pro ně vymyslel a důkladně je naplánoval.

Zkusme se v dnešním hravém cvičení tvůrčího psaní podívat za horizont přítomnosti – pokusíme se totiž věštit budoucnost…

Zadání cvičení

Krok #1: Prvně si rozhodněte, co si chcete potrénovat. Na výběr máte dialog, popis nebo akci.

Krok #2: Pošlete jednu ze svých postav, kterou dobře znáte, k věhlasné věštkyni madame Edě (ideálně by to měla být nějaká postava z již napsaného příběhu).

Krok #3: Eda této vaší postavě přesně vylíčí osud, který ji čeká (a nesplete se). Vy ho dobře znáte, protože vy jste ho pro svoji postavu přeci vymysleli, že?

Krok #4: Pište alespoň 15 minut podle svého prvotního výběru:

 • Dialog: Jejich rozhovor při výkladu budoucnosti.
 • Popis: Atmosféru celé seance.
 • Akce: Jak vaše postava zareaguje na vyloženou budoucnost.

Krok #5: Pokuste se do svého textu přidat nějakou zajímavou pointu, tj. netradiční, nicméně plně uvěřitelné, překvapení na závěr.

Vyhodnocení úkolu

Při tomto cvičení si můžete vyzkoušet, jak moc velkou kontrolu máte nad svojí postavou. Úplnou? A nebo si žije vlastním životem a vy ji jenom z dálky pozorujete?

Bez práce nejsou koláče a pouhým přečtením tohoto zadání se nic nového nenaučíte. Tak vzhůru do psaní a nezapomeňte své výsledné texty přidat dole do komentářů – těším se na ně! ;)

Poznámka: Další podobná cvičení tvůrčího psaní najdete zde.

Je tady toho ještě víc ke čtení:

Akreditované kurzy tvůrčího psaní pro všechny

Přihlaste se do ověřených kurzů tvůrčího psaní, které by vám doporučilo více než 98 % předchozích účastníků. Kdoví, třeba napíšete svoji vlastní knihu… ;)

6 komentářů u „Cvičení: Věštkyně“

 1. K věštkyni madame Edě poslala Jiřího manželka Alena. Dělala to pokaždé, když se chystal k důležitému kroku. A teď na tom trvala zvlášť, vždyť mělo jít o poslední Jiřího horolezecký výstup v Himalájích. Alena měla nepěkný sen, a tak Jiří ustoupil. Navíc čekali miminko.
  Eda seděla před Jiřím v šeré místnosti, byla zahalena do černé průhledné látky, z níž ji svítily jenom oči. Vpravo od ní na stole ležela kočka, Jiří si myslel, že je vycpaná, až když se oblízla a mňoukla, pochopil, že je živá. Vlevo před věštkyní trůnila velká modrá průhledná koule. Pohybovala se v ní jakási tekutina, která vytvářela různé mlhavé obrazce. Jiřímu se chtělo smát…
  Položil otázku, kterou dostal od Aleny, jak se říká, za úkol, i když mu byla proti srsti.
  Věštkyně se naklonila nad kouli, cosi zamumlala, jemně zakmitala rukama, a spustila jakoby suchým strojovým jazykem…. Cesta do Himalájí proběhne se zpožděním, až za týden, Jiří se v duchu usmál, ha ha, oni odjíždějí už zítra. Kamarád Milan nepojede, protože onemocní angínou. Jiří si přikryl ústa, aby věštkyně neviděla, jak mu cukají koutky úst. Milan, lamželezo, kterého nic nezdolá, a angína?! Pch, nesmysly, včera s ním mluvil… Dál už poslouchal jen na půl ucha… už aby to měl za sebou. Ožil až při řeči, když Eda vyprávěla o hluboké trhlině v ledovci těsně před vrcholem K2. Co to povídá? Prý tam spadne, hodně hluboko, zlomí si nohu, kamarádi ho budou hledat, ale – nenajdou ho. On tam zmrzne.
  Dost! Dost! Jiří by nejraději zaječel… Od nikoho si svoji největší lásku, horolezectví, nedá vzít, jasné?! Tohle je přece splnění jeho životního snu, poslední osmitisícovka, kterou musí zdolat. Ne, ne, ne. On tam musí!
  Od věštkyně Jiří vyklopýtal ven na ulici jakoby v mlze. Alena tam na něj už čekala. Viděl její otázky vepsané v rozzářené tváři. Přemáhal se, vykouzlil upřímný úsměv, a Alena mu uvěřila. Všechno bude v pořádku. Horolezecká výprava šťastně dosáhne cíle.
  Vtom Jiřímu zazvonil mobilní telefon. Volal jeden z organizátorů výpravy. Odjezd se odkládá o jeden týden, objevily se nečekané cestovní komplikace. Jiří se zamračil. Při druhém vyzvánění s sebou trhl. Volal Milan, má silnou angínu a leží v horečkách v nemocnici, tuto výpravu bude muset oželet.
  Alena na Jiřího znovu vrhla zvídavý pohled. Jiří se rozesmál, i když se mu chtělo uvnitř křičet nebo plakat… Nic se nemění. Všechno je v pořádku. Mají dokonce ještě pár nocí pro sebe, a to je přece skvělé! Jiří lhal… zalhal své druhé největší lásce svého života. Ani se přitom nezačervenal.

  Odpovědět
 2. Doufám že jsem zadání pochopila správně a zde posílám svůj výsledek.

  Adam před rokem utrpěl velkou ztrátu své lásky Emily, se kterou byl přes pět let. Měl v plánu si ji vzít a měl s ní velké vyhlídky do budoucna. Bohužel Emily měla tragickou autonehodu, kterou nepřežila. Adam je z toho velmi zoufalý, trpí velkými depresemi a má sebevražedné sklony. Chce vědět, zda jeho život má ještě nějaký smysl. Jestli se ještě někdy zamiluje. Jestli ho ještě potká něco pěkného v životě, kvůli čemu by měl důvod žít. Nechce ztrácet čas, tak si na webu našel věštkyni Madame Edu. Nikdy nevěřil na takové seance, ale byl tak zoufalý , že se rozhodl to zkusit. Hned druhý den šel navštívit věštkyni Edu.
  Přišel do malinkého útulného krámku na konci města. Prostor byl tmavý, ale osvícený žlutým světlem, který vycházel ze svíček u prostřeného stolu s tmavým ubrusem. Na stole ležela zapálená vonná tyčinka s vůni bíle šalvěje, která se rozprostřela do celé místnosti. Na zdech měla paní věštkyně obrazy s velmi hlubokou spirituální tématikou. Mezi nimi byla rozmístěna police, na které byly knihy o andělech, věštění, o auře a s různými tematickými nápisy. Když si Adam prohlížel knihy vešla Eda do místnosti.
  ,, Dobrý den, dnes jsem čekala mladého pána a vidím že jste se tu ukázal.“
  ,,Oh, ano. Dobrý den, těší mě.“ Řekl Adam hned co se zlekl, když se tam zjevila věštkyně.
  ,, Očekávám že byste chtěl seanci z výkladu karet.“
  ,, Ano, kvůli tomu jsem tady. Mám totiž velmi těžké…“
  ,, Prosím, nic mi neříkejte, pojďme se na to podívat.“ Přerušila ho Eda.
  Adam se usadil ke stolu naproti věštkyni. Ta napřed učinila v tichosti pět hlubokých dechů, poté sáhla po kartách. Chvíli je měla v ruce a něco si mumlala. Adam ji nerozuměl ale uklidnila ho,, Požádala jsem vaše anděli, aby mi pomohli s vaším výkladem.“ A v tedy začala seance. Míchala karty, které ji v neskutečném množství začaly vyskakovat z rukou.
  ,, Tak se pojďme podívat proč jsi vlastně tady.“ Řekla Eda
  Adam se zhluboka nadechl a připravil se na to, co se dozví.
  Eda vyložila prvních pět karet.
  ,, Vidím tady, že momentálně trpíte velkými depresemi, zvažujete nad svou existencí.“
  Adam byl v údivu nad tím že se trefila ale řekl si duchu pro sebe, že to jde na něm vidět. Do něho by to řekl každý. Eda pokračovala dále ve výkladu.
  ,, V minulosti jste utrpěl velké ztráty. Opustil vás někdo, kdo pro vás velmi znamenal, jsem si jistá že to byla vaše přítelkyně. Ale nebylo to normální opuštění, vidím tady velmi rychlou, nečekanou ztrátu, velmi bolestivou. Řekla bych že to byla autonehoda?“
  ,, Ano je to tak.“ Přikývl Adam.
  ,, Tak se jdeme kouknout dále, jenom mi odpovídejte, jestli jsem se trefila.“ Řekla Eda.
  ,, Po ztrátě vaší lásky, velmi trpíte a chcete vědět zda váš život má ještě smysl?“
  ,,Ano“ Odpověděl Adam.
  ,, Tak se koukneme na vaši budoucnost.“
  Eda vytáhla nový balíček jiných karet, a opět chvíli nad nimi meditovala a něco si mumlala. Když začala míchat, vypadlo jí opět dost karet.
  ,,Vidím tady dvě odlišné budoucnosti. Začnu tou první. Vaše deprese se promění ve vaši sílu, tato ztráta vás posilní. Najdete v životě novou motivaci, začnete na sobě pracovat, jak po fyzické, tak psychické stránce vaší osobnosti. Budete jenom růst. Dokonce napíšete knihu o vaší minulosti. S vaší knihou otevřete lidem oči. budete podporovat lidi se stejným příběhem. Dokonce se ve vašem životě objeví nová osoba, která ve vás probudí lásku. Začnete zcela na novo.“
  Adamovi vyhrkly slzy do očí, byl velmi nadšený a šťastný z výkladu od Věštkyně.
  ,,Ale pak tady mám jinou budoucnost, když nebudete dávat pozor na každém svém kroku, stane se tragická událost ve vašem životě. Bohužel se to zdá, že je to ve velmi blízké budoucnosti. Nedokážu vám přesně říci kdy, ale je to velmi blízko. Vidím, že se shledáte zpět se svou starou láskou. Dále nevidím ale pokračování výkladu, musíte se připravit na nejhorší.“
  Adam byl velmi vděčný za tuhle seanci a viděl jednu krásnou budoucnost, ve kterou měl naději. Jen doufal, že věštkyně má pravdu.
  ,, Děkuji, že jste mne navštívil a dávejte na sebe pozor, budu ráda když se vám naplní první budoucnost.“ Popřála mu Eda.
  Adam vyšel ze dveří a promítal si vše co mu věštkyně vyložila. Velmi ho znepokojovala druhá budoucnost. Při cestě domů si ji neustále přehrával v hlavě. Nedával pozor na svou trasu a vešel do cesty. Auto okamžitě začalo troubit. Adam vytřeštil oči a nebyl schopen pohybu. Auto začalo ihned brzdit. Bohužel pro Adama už bylo pozdě. Na místě zemřel.
  V ten den se ještě naplnila slova věštkyně Edy. Adam už neměl možnost prožít svou druhou možnost budoucnosti. Ale shledal se svou zesnulou Emily.

  Odpovědět
 3. Dobrý den René, dnes jsem opět našla nové věci na Vašich stránkách. Po dlouhé době jsem se dostala z lesa na internet a samozřejmě začnu s tvorbou. Pracovat pouze s mobilem nejde a tak se pokusím Věštkyni napsat a pošlu Vám ji později, až budu opět v Praze. Každý den zpracovávám Vaše zadání , spojování čtyř slov v příběh a moc mě to baví. Při ranní kávě tvořím a tím startuji svůj mozek. Už jsem zvládla více jak 1050 úkolů. Musím Vám poděkovat za krásný večer v Rock Cafe. Škoda jen, že jsem musela tak brzy odejít. Vážím si Vaší práce a moc se těším na další setkání Eva

  Odpovědět
  • Jéje, Evo, moc díky za vaši zprávu. Mám radost z každého, kdo tvoří a rozvíjí své schopnosti. Přeji dobro a hodně inspirace!

Napsat komentář

Inspirativní newslettery

Žádný spam, jen skvělé tipy a triky, které povzbudí vaši múzu…

Počkejte! 👋

Než odejdete, zkuste odebírat zdejší inspirativní newslettery (podobně jako 9000 dalších kreativních lidí). Nebojte se, můžete se případně kdykoliv odhlásit.