Cvičení: Věštkyně

cvičení

Věštkyně

Každý spisovatel pohání kola osudu svých postav. Jeho hrdinové totiž šlapou po cestičkách příběhů, které pro ně vymyslel a důkladně je naplánoval.

Zkusme se v dnešním hravém cvičení tvůrčího psaní podívat za horizont přítomnosti – pokusíme se totiž věštit budoucnost…

Zadání cvičení

Krok #1: Prvně si rozhodněte, co si chcete potrénovat. Na výběr máte dialog, popis nebo akci.

Krok #2: Pošlete jednu ze svých postav, kterou dobře znáte, k věhlasné věštkyni madame Edě (ideálně by to měla být nějaká postava z již napsaného příběhu).

Krok #3: Eda této vaší postavě přesně vylíčí osud, který ji čeká (a nesplete se). Vy ho dobře znáte, protože vy jste ho pro svoji postavu přeci vymysleli, že?

Krok #4: Pište alespoň 15 minut podle svého prvotního výběru:

  • Dialog: Jejich rozhovor při výkladu budoucnosti.
  • Popis: Atmosféru celé seance.
  • Akce: Jak vaše postava zareaguje na vyloženou budoucnost.

Krok #5: Pokuste se do svého textu přidat nějakou zajímavou pointu, tj. netradiční, nicméně plně uvěřitelné, překvapení na závěr.

Vyhodnocení úkolu

Při tomto cvičení si můžete vyzkoušet, jak moc velkou kontrolu máte nad svojí postavou. Úplnou? A nebo si žije vlastním životem a vy ji jenom z dálky pozorujete?

Bez práce nejsou koláče a pouhým přečtením tohoto zadání se nic nového nenaučíte. Tak vzhůru do psaní a nezapomeňte své výsledné texty přidat dole do komentářů – těším se na ně! ;)

Poznámka: Další podobná cvičení tvůrčího psaní najdete zde.

Je tady toho ještě víc ke čtení:

Akreditované kurzy tvůrčího psaní pro všechny

Přihlaste se do ověřených kurzů tvůrčího psaní, které by vám doporučilo více než 98 % předchozích účastníků. Kdoví, třeba napíšete svoji vlastní knihu… ;)

2 komentáře u „Cvičení: Věštkyně“

  1. Dobrý den René, dnes jsem opět našla nové věci na Vašich stránkách. Po dlouhé době jsem se dostala z lesa na internet a samozřejmě začnu s tvorbou. Pracovat pouze s mobilem nejde a tak se pokusím Věštkyni napsat a pošlu Vám ji později, až budu opět v Praze. Každý den zpracovávám Vaše zadání , spojování čtyř slov v příběh a moc mě to baví. Při ranní kávě tvořím a tím startuji svůj mozek. Už jsem zvládla více jak 1050 úkolů. Musím Vám poděkovat za krásný večer v Rock Cafe. Škoda jen, že jsem musela tak brzy odejít. Vážím si Vaší práce a moc se těším na další setkání Eva

    Odpovědět
    • Jéje, Evo, moc díky za vaši zprávu. Mám radost z každého, kdo tvoří a rozvíjí své schopnosti. Přeji dobro a hodně inspirace!

Napsat komentář

Inspirativní newslettery

Žádný spam, jen skvělé tipy a triky, které povzbudí vaši múzu…