Pozornost věnovaná začátku

Daniela Fischerová

Tvůrčí psaní

článek, Daniela Fischerová

Daniela Fischerová

Tvůrčí psaní

článek, Daniela Fischerová

Pozornost věnovaná začátku

Pozornost k začátku je zakotvená velmi hluboko, až kdesi v našem živočišném podloží. Když se v živočichově zorném poli  – případně poli sluchovém, čichovém či jiném – objeví něco zásadně nového, nastoluje se otázka přežití. Tvor musí velmi rychle zjistit, je-li ta novinka strašlivý predátor, nebo chutná kořist, kdo na kterém konci potravního řetězce se právě nachází. Tryskem musí vyhodnotit data a rozhodnout se pro útok či útěk, fight or flight. Stejně tak my, objeví-li se něco nového, instinktivně zbystříme. Naše vnímavost i paměť pracují na plné obrátky.  Řada výzkumů potvrzuje, že úsudky vytvořené v prvních minutách kontaktu jsou takřka nevyvratitelné. Totéž platí pro začátek textu. Pozor! Nedostaneš druhou šanci udělat první dojem!, říká se.

Televizní pracovníci, kteří střeží sledovanost svých stanic a od dob pověstných koláčů Vladimíra Železného ještě žárlivěji sčítají svoje diváky, dávno vědí, že nejvíc se surfuje v prvních sedmi minutách. Divák, který přežije u pořadu sedm minut, poskytuje podstatně větší záruku, že vydrží do závěrečných titulků. Proto taky dnes většina televizních dramaturgů trvá na efektních a vzrušením nabitých prvních scénách. Žádné pomalé nahřívání, žádné nimravé poznávání figur! Smyslem začátku, milí vypravěči, je ulovit diváka jako mouchu na mucholapku. (A ovládneme se a nedodáme, že zbytek může být tolátní nsemysl!)

Kompletní obsah tohoto seriálu článků

 1. Úvod do seriálu tvůrčího psaní spisovatelky Daniely Fischerové
 2. Příběh je král vší literatury
 3. Neexistuje příběh bez autora
 4. Význam pokecáníčka
 5. Co dělá příběh příběhem?
 6. Magické a proto budí vždy otázku a proč?
 7. O začátcích a koncích příběhů
 8. Pozornost věnovaná začátku
 9. Různé začátky různých autorů
 10. Tvůrčí psaní – pravidla uzavřených sekvencí
 11. Konci příběhů se musíme také věnovat
 12. Konec dobrý, všechno dobré
 13. Nekonečný příběh
 14. Příběhy pravdivé a smyšlené
 15. Jak ovlivňují příběhy náš život?
 16. Jak na nás příběhy působí?
 17. Fikce na druhou
 18. Kniha Drbání kožichu

Je tady toho ještě víc ke čtení:

Akreditované kurzy tvůrčího psaní pro všechny

Přihlaste se do ověřených kurzů tvůrčího psaní, které by vám doporučilo více než 98 % předchozích účastníků. Kdoví, třeba napíšete svoji vlastní knihu… ;)

Napsat komentář

Inspirativní newslettery

Žádný spam, jen skvělé tipy a triky, které povzbudí vaši múzu…

Počkejte! 👋

Než odejdete, zkuste odebírat zdejší inspirativní newslettery (podobně jako 9000 dalších kreativních lidí). Nebojte se, můžete se případně kdykoliv odhlásit.