Pomůcka nejen pro spisovatele: Generátor jmen

René Nekuda

Tvůrčí psaní

článek, odkaz

René Nekuda

Tvůrčí psaní

článek, odkaz

Pomůcka nejen pro spisovatele: Generátor jmen

Pojmenovávání postav je pro někoho zábava, pro někoho utrpení, pro někoho dalšího nic moc záživná činnost. Každopádně je to téměř vždy nesmírně důležitý krok při vymýšlení příběhů.

Dnes bych vám rád představil jeden internetový projekt, který vám s pojmenováváním nejen literárních postav může hodně pomoci – jmenuje se Behind the Name a obsahuje hlavně užitečný generátor jmen.

Generátor jmen pro všechny

Behind the Name je webová stránka, která se zabývá etymologií jmen, jež jsou přehledně řazena podle států (výborná zpráva: včetně ČR). Dále na této stránce najdete i různé pomůcky, které využijí zejména spisovatelé:

Poznámka: Vše je sice zdarma, ale bohužel na vás stránky budou mluvit pouze v angličtině.

Janek Král – generátor jmen
Příklad vygenerované postavy Janka Krále

Jak stvořit postavu

Kromě uvedené webové stránky můžete využít dalších pomůcek, které vám rozhodně usnadní tvorbu postav a jejich následného pojmenovávání:

Jak už jsem říkal, pojmenovávání postav je velká a důležitá spisovatelská disciplína. Doufám, že od dnešního dne vám to půjde snadněji!

Na závěr mám na vás jednu otázku: Jaké literární jméno vás nejvíce oslovilo a proč?

Je tady toho ještě víc ke čtení:

Akreditované kurzy tvůrčího psaní pro všechny

Přihlaste se do ověřených kurzů tvůrčího psaní, které by vám doporučilo více než 98 % předchozích účastníků. Kdoví, třeba napíšete svoji vlastní knihu… ;)

6 komentářů u „Pomůcka nejen pro spisovatele: Generátor jmen“

  1. Ahoj, s vymýšlení jmen pro postavy takový problém nemám, když už mi dojdou nápady, otevřu si seznam všech jmen a listuju, dokud mě něco netrkne. Trochu problém mám ale s názvy míst, zemí a hlavně měst a hradů… Neexistuje nějaký podobný program taky na tohle? To by mi hrozně pomohlo. Vyskakují v hlavě mi jen jména skutečných míst, čemuž se chci vyhnout, nebo názvy z knih, které jsem četla.

    Odpovědět
  2. Vinnetou, Old Shatherhand, Hercules Poirot- a proč protože si tyto postavy dokázaly udržet čtenáře a diváky minimálně dvou generací.
    Kéž bych toho taky dosáhla.

    Odpovědět

Napsat komentář

Inspirativní newslettery

Žádný spam, jen skvělé tipy a triky, které povzbudí vaši múzu…