Vydolujte ze sebe námět na knihu nebo povídku

René Nekuda

Tvůrčí psaní

článek

René Nekuda

Tvůrčí psaní

článek

Vydolujte ze sebe námět na knihu nebo povídku

Nejlepší příběhy většinou píše náš vlastní život. Občas stačí prolistovat hlubokou paměť, protože se na jejích ošoupaných stránkách může nečekaně objevit velmi silný prožitek. Pokud jsme ho schopni nalézt, máme z půlky vyhráno – za extrémními emocemi se mnohdy skrývají situace, které mohou přilákat spousty potenciálních čtenářů.

Dnes vám nabízím deset cest, díky kterým ze sebe můžete vydolovat zajímavý námět na knihu nebo povídku. Projděte si je bod po bodu a připravte si tužku a papír – jsem si totiž téměř jistý, že k vám přiskočí naléhavý nápad, který bude chtít být rychle zpracován. Tak bacha, abyste o něj nepřišli!


1. Strach

Vzpomeňte si na okamžik, kdy vám strach zabránil udělat něco nesmírně důležitého. Něco, čeho do této chvíle litujete…

2. Expert

Vytvořte si krátký seznam činností, ve kterých opravdu vynikáte (např. hraní na určitý hudební nástroj, vaření nebo znalost historie města, ve kterém žijete). A pak si vzpomeňte na cestu, jež vás přivedla k tomuto titulu „Expert(ka)“.

3. První láska

Vybavte si okamžik, kdy jste poprvé uviděli svoji první velkou lásku. Jak jste se tehdy cítil(a)?

4. Zrada

Pokuste se vymyslet příběh, který bude čerpat ze situace, kdy vás někdo zradil tak, že vás to potom ještě hodně dlouho vnitřně bolelo.

5. Život na vlásku

Už jste se někdy setkali se smrtí? Pokud ano, byl to zcela jistě silný zážitek, který pravděpodobně můžete přetavit v hluboký příběh…

6. Dobrodružství

Jaké největší dobrodružství jste ve svém životě zažili?

7. Životní lekce

Která událost vám dala největší životní lekci? Popřemýšlejte chvíli nad tím, jakou zajímavou postavu by mohlo potkat něco podobného, hmm…

8. Nenaplněné sny

Určitě máte nějaký velký a dosud nenaplněný sen (nemusí být vůbec reálný, například umět létat). Nešlo by z něho vytěžit nosný nápad třeba na povídku?

Vydolujte ze sebe námět na knihu nebo povídku

9. Prostředí

Jaké emoce a zážitky ve vás vyvolává prostředí, ve kterém jste vyrůstali? Pro mnoho slavných spisovatelů je dětství nevyčerpatelným zdrojem inspirace!

10. Dobré a ještě lepší

Vzpomeňte si na situaci, kdy jste museli volit mezi dobrou a podobně dobrou variantou. Výhodou tohoto zážitku je, že již obsahuje základní konflikt, což je vždycky velké PLUS. :)


Povedlo se? Našli jste zajímavý námět na povídku nebo knihu? Pokud ne, dejte tomu ještě trochu času nebo si přečtěte následující vyčerpávající článek O čem psát: nápady a inspirace (komepletní seznam).

Myslím na vás a držím vám palce!

Je tady toho ještě víc ke čtení:

Akreditované kurzy tvůrčího psaní pro všechny

Přihlaste se do ověřených kurzů tvůrčího psaní, které by vám doporučilo více než 98 % předchozích účastníků. Kdoví, třeba napíšete svoji vlastní knihu… ;)

2 komentáře u „Vydolujte ze sebe námět na knihu nebo povídku“

  1. A co když obsah knihy je založený na většině těchto věcí….nemůže se stát, že toho bude už moc? Že bude čtenář v určitou chvíli prostě unavený?

    Odpovědět
    • Ano, stát se to samozřejmě může. Jako u všeho platí, že konkrétní nastavení příběhu je vždycky víc než obecné poučky. Proto se v mých kurzech tvůrčího psaní učíme pochopit systém a ne se učit nějaká „pravidla“, která v některých nastaveních příběhů prostě nemusí fungovat. Čili naprostý souhlas. :)

Napsat komentář

Inspirativní neslettery

Žádný spam, jen skvělé tipy a triky, které povzbudí vaši múzu…

Počkejte! 👋

Než odejdete, zkuste odebírat zdejší inspirativní newslettery (podobně jako 9000 dalších kreativních lidí). Nebojte se, můžete se případně kdykoliv odhlásit.