Jak napsat pohádku: podrobný návod

René Nekuda

Tvůrčí psaní

návod, pohádka, struktura příběhů, tvorba příběhu

René Nekuda

Tvůrčí psaní

návod, pohádka, struktura příběhů, tvorba příběhu

Jak napsat pohádku

Jestliže jste někdy zatoužili napsat vlastní pohádku, mám pro vás přichystaný podrobný návod, který vám s tím pomůže. Poslechnout si ho můžete v animovaném videu Jak napsat pohádku. Připraven je k němu i speciální pohádkový pracovní sešit, jenž si můžete stáhnout, vytisknout a vyplnit (je zdarma a nemusíte se nikde registrovat).

Věřím, že za pár minut budete mít před sebou originální příběh, který zatím ještě nikdo nikdy neslyšel!

Pusťte si video Jak napsat pohádku (9 minut)

YouTube video

Pracovní sešit ke stažení zdarma

K tomuto návodu Jak napsat pohádku patří speciální pracovní sešit. Stáhnout si ho můžete z odkazu níže:

Pohádkový pracovní sešit ke stažení zdarma

Jestliže máte stažený a vytisknutý svůj pracovní sešit, můžeme pokračovat…

Z čeho se skládá pohádka?

Každý příběh, čili i pohádka, se skládá ze tří důležitých částí – z postav, prostředí a událostí.

Než se pustíte do samotného psaní pohádky, je dobré si tyto „cihly“, ze kterých potom svoji pohádku postavíte, ujasnit.

Jak napsat pohádku: složení příběhů

Jak napsat pohádku

Následuje podrobný návod, jak napsat pohádku. Přípravná fáze vám zabere zhruba 15 minut a je rozdělena do sedmi jednoduchých kroků:

  1. PONAUČENÍ

    Jaké vyplyne z příběhu ponaučení? Mnoho pohádek je o vítězství dobra nad zlem, ale ta vaše může být o něčem úplně jiném. Například o tom, že si máme pravidelně čistit zuby. Tento první krok je extrémně důležitý, tak si prosím nalistujte ve svém pracovním sešitě příslušnou stránku a vyplňte ji. Pokud se díváte na video, klidně si ho na chvíli stopněte, dokud nebudete mít vše hotové…

  2. POSTAVY

    Na začátku jsme si říkali, že postavy jsou pro všechny typy příběhů, včetně pohádek, velmi důležité stavební cihly. V první řadě budete potřebovat hrdinu. To je někdo, kdo bude celý příběh prožívat na vlastní kůži. Měl by to být někdo, kdo bude čtenářům sympatický a budou ho mít rádi. V pohádkách je to většinou někdo hodný, například si vzpomeňte na superhodnou Sněhurku nebo Popelku. Také to může být mluvící židle, elf nebo kočka. V pracovním sešitě máte více kolonek postav. Zkuste jich tedy vymyslet víc. A nezapomeň na to, že ne všechny postavy by měly být hodné – alespoň jedna z nich by měla být zlá, například čarodějnice, zlý drak nebo vlkodlak.

  3. PROSTŘEDÍ

    Kdy a kde se bude váš příběh odehrávat? V temném lese, v čarodějnické vesnici nebo v zapadlé jeskyni? Zkuste popsat místa, která váš hlavní hrdina navštíví. Nezapomeňte, že v pohádce se běžně objevují magické předměty, kouzla a roztodivné bytosti, kterými můžete svůj pohádkový svět okořenit. Také vám dám jednu dobrou radu – zkuste popsat tento pohádkový svět všemi pěti lidskými smysly, tzn. nejen zrakem, ale i čichem, chutí, sluchem a hmatem.

  4. PROBLÉM

    Vzpomínáte si, jaké tři hlavní cihly obsahuje příběh? Postavy už máte vymyšlené, prostředí také, takže nyní zbývají události. Těm se budou věnovat následující tři kroky tohoto návodu, jak napsat pohádku. Začneme tím nejdůležitějším – problémem. Váš hrdina by měl mít v pohádce nějaký cíl, například vysvobodit princeznu, najít ztracený amulet či zlomit nějaké prokletí. Pak je také důležité si poznamenat, co nebo kdo bude hrdinovi bránit v dosažení tohoto cíle? To může být další postava – drak nebo zlomyslný skřítek – ale také to může být třeba nemoc. Dohromady tomu všemu budeme říkat „problém“. Sepište si ho prosím do svého pracovního sešitu, máte v něm předpřipravené dvě kolonky…

  5. DRAMATICKÉ UDÁLOSTI

    Už přišel čas na samotný děj. Vezměte si postavy, prostředí a problém a zkuste si krátce načrtnout alespoň tři dramatické události, které se v pohádce objeví. Má to jenom jeden háček – tyto tři události by měly být seřazené tak, že v nich bude stoupat napětí. Takže ne souboj s drakem a pak ztracení meče, to není tak dramatické jako když bychom tyto dvě události obrátili – prvně ztracení meče a pak by teprve následoval souboj s drakem. Bez meče se těžko drak zabíjí, takže toto pořadí událostí je mnohem zajímavější, že? Pamatujte také na to, že v tuto chvíli by se v pohádce nemělo objevit něco úplně nového – prostě zkuste maximálně využít všechny dosud předpřipravené body. Znovu opakuji: postavy (dobré i zlé), prostředí a problém, který se skládá z cíle hlavního hrdiny a někoho nebo něčeho, co mu v naplnění tohoto cíle brání.

  6. KONEC

    Jak to všechno dopadne? Jak přesně hrdina dosáhne svého cíle? Budou zlé postavy potrestány? Měly by. Jak? To už je na vás. I ke konci vám dám pár tipů: 
    1) Pohádka by měla dobře skončit. 
    2) Pohádka by měla mít uzavřený konec. 
    3) Prosím, pokuste se vymyslet jiný konec, než je probuzení ze sna. Takový konec jsem už četl tisíckrát a věřím, že váš příběh je mnohem zajímavější než toto otřepané klišé
    Také připomínám bod #1 – poselství. Zkontrolujte si, zdali se z pohádky náhodou nevytratilo (občas se to prostě stane). A to by byla velká škoda…

  7. SAMOTNÉ PSANÍ

    A je to! Teď by měla být vaše pohádka dostatečně předpřipravená, takže by vás v průběhu jejího psaní nemělo nic překvapit. Pokud máte před sebou vyplněný celý pracovní sešit, stává se z vás opravdový spisovatel nebo spisovatelka – gratuluju vám! 
    Ale nebyl bych to já, kdybych vám ještě nedal jednu radu ohledně struktury pohádky – ve škole jste se pravděpodobně učili něco jako začátekprostředek a konec (nebo také úvod, stať a závěr, to je jedno, je to to samé). Na začátku příběhu by se mělo objevit co nejvíce hlavních postav (čili ne dvacet postav, ale zejména ta jedna nebo dvě nejdůležitější) a popis prostředí, ve kterém se vše bude odehrávat. Uprostřed (ve stati) by měl přijít na řadu problém a několik událostí, ve kterých stoupá napětí. No a nakonec by se měl problém vyřešit a všechno by mělo dobře dopadnout. 
    Vidíte, není to nic těžkého. Já věděl, že to zvládnete! ;)

Vidíte, není to nic těžkého. Já věděl, že to zvládnete! ;)

Tip: Mrkněte se na Spisovatelský kurz, který vám s psaním vlastních příběhů výrazně pomůže.

Jak napsat pohádku: Shrnutí

Páni, máte to za sebou! Pohádky a obecně všechny příběhy se skládají z POSTAV (dobrých a zlých) + z PROSTŘEDÍ + z UDÁLOSTÍ (které jsou vyvolány problémem).

Jak napsat pohádku: Shrnutí

Vy už to víte a máte všechno pěkně zaznamenáno ve svých pracovních sešitech. Začněte tedy psát…

Při psaní pohádky myslete na své čtenáře. Popište svůj pohádkový svět a postavy tak, že si je budou moci čtenáři dobře představit. Zkuste vymyslet takové události, díky kterým se budou o vaše hrdiny strachovat. A nezapomeňte na poselství svého příběhu a šťastný konec.

Držím vám palce, aby se vaše nová pohádka čtenářům opravdu líbila!

Tip: Přijďte svoji pohádku rozebrat a získejte zpětnou vazbu na své psaní.

Je tady toho ještě víc ke čtení:

Akreditované kurzy tvůrčího psaní pro všechny

Přihlaste se do ověřených kurzů tvůrčího psaní, které by vám doporučilo více než 98 % předchozích účastníků. Kdoví, třeba napíšete svoji vlastní knihu… ;)

Napsat komentář

Inspirativní newslettery

Žádný spam, jen skvělé tipy a triky, které povzbudí vaši múzu…

Počkejte! 👋🏼

Než odejdete, zkuste odebírat zdejší inspirativní newslettery (podobně jako 9000 dalších kreativních lidí). Nebojte se, můžete se případně kdykoliv odhlásit.