Anna Karenina, pan Darcy, Marie Stuartovna, Dvířka, Harry Potter, Legolas, Pan K., Malý princ, Godot – kde ksakru berou ti spisovatelé tak krásná jména pro své postavy?!

Máte-li problém s pojmenováním postav, mám pro vás pár rad a tipů, jak na to … ;)

Základní možnosti pojmenovávání

 1. nepojmenovávat postavy: má to své kouzlo obecnosti; když se to umí napsat; nevadí to, neruší to a skoro vůbec neobtěžuje; nepojmenované postavy ovšem nejsou vhodné pro každý text
 2. pojmenovávat pouze hlavní postavy: tato metoda není tak náročná jako bod 1; omezí se vám počet postav se jménem a zároveň se tím zdůrazní postavy hlavní (bod 2 asi nejvíce využívám já)
 3. dávat jména popisná: nejjednodušší způsob, který vám zároveň ulehčí jednotlivé popisy postav, jelikož již samo jméno řekne mnohé (zlá postava jako Zloun, obchodník Penízek, maminka Maminka apod.)
 4. pojmenovávat se skrytým významem: jistě každý ví, že jména v sobě nesou jistá sdělení (např. René znamená znovuzrozený, obrozený); bod 4 vám usnadní výběr podle charakterů a posílí promyšlenost vašeho příběhu, protože jména nebudou náhodná; doporučuji prolistovat knihu Po kom se jmenujeme? od Václava Remeše (nakladatelství Libri)
 5. použijte novotvary: i toto může být cesta pro kreativní spisovatele (věděli jste, že jméno Godot je Beckettův výmysl?)
 6. náhodná jména: tato metoda je pro lidi s velkou fantazií a smyslem pro znělost; nebo pro ty, co pojmenovávání moc neřeší a je jim jedno, zdali se hlavní hrdina bude jmenovat Karel Kozel nebo Jan Holobrádek
 7. další metody známých autorů: toto již není obecná rada, ale může mít pro vás smysl – odkoukejte nějakou metodu významného spisovatele (například iniciály F. Kafky, základní fyziologické údaje v závorce u V. Párala či biblická a mytologická jména u J. R. R. Tolkiena)

Tip! Na internetu existuje výborná stránka, která vám může s pojmenováváním postav pomoci: 20000-names.com (v jednoduché angličtině).

Tipy k pojmenovávání postav

 • vyvarujte se těžko zapamatovatelným jménům
 • vyvarujte se jménům s těžkou výslovností
 • nepoužívejte podobná jména (například Karel, Karol, Klára)
 • nepoužívejte jména příliš populární (nejsem si jistý, zdali by literární průmysl v následujících letech unesl dalšího Harryho)
 • vždy myslete na dobu (a území), ve které se váš příběh odehrává (například jméno Marie bylo u nás populární v době před 50 až 100 lety a dnes frčí spíše jména “západní”)

Rada Petra Šabacha

Autor Pelíšků či Občanského průkazu, Petr Šabach, mi jednou poradil, jak se vypořádat s pojmenováváním postav, když zrovna máte krizi. Jeho metoda je celkem jednoduchá a je postavená na myšlence, že je vždy lepší dopsat rychle první verzi a zbytečně se nezdržovat (zbytek se vyladí v revizích):

Pojmenovávejte postavy podle abecedy (například Adam, Beáta, Cyril, David, Eva, …). Vaše první verze bude přehlednější a nic vás nebude při psaní zdržovat. Až bude text ucelený, bude vám mnohem jasnější, jaké jsou charaktery jednotlivých postav, a snáze se vám budou pojmenovávat. Jednoduše potom nahradíte všechny Evy třeba Johankou z Arku a budete mít klid.

A co vy – jak pojmenováváte svoje postavy? ;)

Vaše vlastní kniha
Pojďte tvořit!
Vyzkoušejte jedinečné kurzy tvůrčího psaní, které splnily sen již tisícům lidí. Nejsou určeny jen spisovatelům…
VÁŠ PŘÍBĚH