Jak pojmenovávat postavy

Jak pojmenovávat postavy

Anna Karenina, pan Darcy, Marie Stuartovna, Dvířka, Harry Potter, Legolas, Pan K., Malý princ, Godot – kde ksakru berou ti spisovatelé tak krásná jména pro své postavy?!

Máte-li problém s pojmenováním postav, mám pro vás pár rad a tipů, jak na to … ;)

Základní možnosti pojmenovávání

 1. nepojmenovávat postavy: má to své kouzlo obecnosti; když se to umí napsat, nevadí to, neruší to a skoro vůbec neobtěžuje; nepojmenované postavy ovšem nejsou vhodné pro všechny texty
 2. pojmenovávat pouze hlavní postavy: tato metoda není tak náročná jako bod 1; omezí se vám počet postav se jménem a zároveň se tím zdůrazní postavy hlavní (bod 2 asi nejvíce využívám já)
 3. dávat jména popisná: nejjednodušší způsob, který vám zároveň ulehčí jednotlivé popisy postav, jelikož již samo jméno řekne mnohé (zlá postava jako Zloun, obchodník Penízek, maminka Maminka apod.)
 4. pojmenovávat je se skrytým významem: jistě každý ví, že jména v sobě nesou jistá sdělení (např. René znamená znovuzrozený, obrozený); bod 4 vám usnadní výběr podle charakterů a posílí promyšlenost vašeho příběhu, protože jména nebudou náhodná; doporučuji prolistovat knihu Po kom se jmenujeme? od Václava Remeše (nakladatelství Libri)
 5. použijte novotvary: i toto může být cesta pro kreativní spisovatele (věděli jste, že jméno Godot je Beckettův výmysl?)
 6. náhodná jména: tato metoda je pro lidi s velkou fantazií a smyslem pro znělost; nebo pro ty, co pojmenovávání moc neřeší a je jim jedno, zdali se hlavní hrdina bude jmenovat Karel Kozel nebo Jan Holobrádek
 7. další metody známých autorů: toto již není obecná rada, ale může mít pro vás smysl – odkoukejte nějakou metodu významného spisovatele (například iniciály F. Kafky, základní fyziologické údaje v závorce u V. Párala či biblická a mytologická jména u J. R. R. Tolkiena)

Tip! Na internetu existuje výborná stránka, která vám může s pojmenováváním postav pomoci: 20000-names.com (v jednoduché angličtině). Nebo vyzkoušejte tento užitečný generátor jmen.

Tipy k pojmenovávání postav

 • vyvarujte se těžko zapamatovatelným jménům
 • vyvarujte se jménům s těžkou výslovností
 • nepoužívejte podobná jména (například Karel, Karol, Klára)
 • nepoužívejte jména příliš populární (nejsem si jistý, zdali by literární průmysl v následujících letech unesl dalšího Harryho)
 • vždy myslete na dobu (a území), ve které se váš příběh odehrává (například jméno Marie bylo u nás populární v době před 50 až 100 lety a dnes frčí spíše jména “západní”)

Rada Petra Šabacha

Autor Pelíšků či Občanského průkazu, Petr Šabach, mi jednou poradil, jak se vypořádat s pojmenováváním postav, když zrovna máte krizi. Jeho metoda je celkem jednoduchá a je postavená na myšlence, že je vždy lepší dopsat rychle první verzi a zbytečně se nezdržovat (zbytek se vyladí v revizích):

Pojmenovávejte postavy podle abecedy (například Adam, Beáta, Cyril, David, Eva, …). Vaše první verze bude přehlednější a nic vás nebude při psaní zdržovat. Až bude text ucelený, bude vám mnohem jasnější, jaké jsou charaktery jednotlivých postav, a snáze se vám budou pojmenovávat. Jednoduše potom nahradíte všechny Evy třeba Johankou z Arku a budete mít klid.

Tip: Tady najdete seznam zajímavých postav, které můžete zapojit do svého příběhu!

A co vy – jak pojmenováváte svoje postavy?

Podobné příspěvky

Copýtko: Příběhy Reného Nekudy

Série videorozhovorů Copýtko má na svědomí Dan Šácha. Toto je výsledek našeho setkání, kdy jsme si povídali nejen o příbězích, ale i o reklamách a (samozřejmě) copywritingu. https://www.youtube.com/watch?v=8HOEGKOIFlA

Koukání

„Píšete o věcech, které znáte a které jste prožili. Jestližete chcete být dobrý spisovatel(ka), pracujte na tom, aby byly vaše oči otevřené.“ Kdy jste naposledy viděli stromy, které se lehce pohupují...

Foto a video z prvního Večeru pod letlampou

17. října 2012 se v pražském MeetFactory uskutečnil historicky první Večer pod letlampou. Hosté Jana Šrámková a Jan Těsnohlídek ml. diskutovali nad tématem „Mění literární ceny českou literaturu?“. Akce to...

Jak začít psát: návod pro líné autory

Někteří autoři se tak moc nemohou dočkat, až svůj příběh napíší, že prakticky vůbec neotálí a s novým nápadem na knihu se rovnou pouští do psaní. A pak je tu...

Hejno bez ptáků od Filipa Douška

Jedna z nejočekávanějších knih letošní zimy, titul Hejno bez ptáků autora Filipa Douška, vyjde již 1. prosince 2012. Román o západní civilizaci a její slepé skvrně vznikal 12 let. Z toho...

Veselé Vánoce a kreativní nový rok 2010!

Drazí čtenáři RenéNEKUDA.cz, máme za sebou téměř celý rok 2009, který byl pro mě ve znamení těchto stránek, jež oficiálně fungují od 3. října 2009. Za tuto dobu se tu...

Pojďte tvořit! 4000 účastníků, 9 let praxe a 98% spokojenost vám zaručuje osvědčený a osobitý přístup v úspěšných kurzech tvůrčího psaní (pro veřejnost i v těch online).

16 komentářů

 • Mám dotaz; píšete zde, že by neměli být používána podobná jména. Já jsem použila ve své rozepsané knize jedno stejné jméno pro dvě osoby. Dívka porodila syna a dala mu jméno po bratrovi, který si myslí, že ona je mrtvá. Stěhuje se s dítětem pryč a už svého bratra nikdy neuvidí. Vadí to v tom to připadě? Nebo to jméno mám změnit?
  Děkuji ;)

  Odpovědět
  • Jestliže to má své hlubší opodstatnění, tak to v žádném případě ničemu nevadí. Všechny rady na RenéNEKUDA.cz jsou obecného charakteru a umění je plné úspěšných výjimek. ;)

 • Jsem typ, který pojmenování postav neřeší, prostě nějaká dostanou.
  Bylo mi vyčteno, že jsem v tomto směru anglofilní – tedy se mi líbí anglicky znějící jména. Ono to svou má logiku ne každý řekne, že hlavní hrdina se Řehoř Řemdich, když však jmenuje Jimmy Timmy, už to jde líp vyslovit a ještě je to melodické.
  V téhle knize, co píšu podle vašich rad jsem zvolila jména legendárně historická, protože se jedná o částečně historický příběh. Chtěla hrdinku pojmenovat “Uk”, teď už má jméno legendárně historické – “Banbhuana”.

  Odpovědět
 • Hodnotím na jednom literárním portálu a lze tam sledovat poměrně zajímavý úkaz.
  Nováčci a nevypsaní většinou preferují jména cizí, resp. “nečeská” (nebo naprosto kuriózní), naopak zkušenější autoři se nebojí jmen obyčejných (aneb Nakolik věříme svému psaní – fakt tam potřebujete Jacka nebo Jacoba(!!)?). Takže psavci pozor. Výběrem jména se taky hodně odhalujete.

  Odpovědět
  • Souhlasím. Moc děkuji za tento postřeh.

 • Ahoj René! Moc se mi líbí tvé články,jsou velice poutavé! Napadlo mě že jména mohou být jakoby,spojována jako dvě slova například Doomhammer-kladivo zkázy apod.

  Odpovědět
  • Díky moc za pochvalu i další nápad, jak pojmenovávat postavy! ;)

 • Moc ti děkuji nevěděla jsem si rady jak pojmenovat mje hrdiny ale s tvím článkem už vím přesně jak by měli znít eště jednou moc dě´kuji…

  Odpovědět
 • Zdravím a děkuiji za skvělý kurz, bez Vašich denních lekcí bych asi vážně nic nedopsala. Čeština je nádherný a bohatý jazyk a já osobně miluji jména popisná, takový hostinský Šantala, řezník Jelítko nebo proutník profesor Pletka, mi ušetří spoustu práce s popisem charakteru dané postavy. Ještě jednou díky za Vaší práci a ochotu se s nami podělit o své zkušenosti.

  Odpovědět
 • Vezměte do ruky herbář. Nakonec Paolini pojmenoval své postavy jmény z tabulky prvků…. Brom a Selena :D
  PS: Vím, že ta jména už existovala, ale…

  Odpovědět
 • Mě jména vždy zbrzdí. Musejí být zvučná, dobře zapamatovatelná, atd. Vyřešil jsem to jednoduše.V jednom příběhu jsem měl hlavního hrdinu inspirovaného postavou Mile Quaritche z Avataru (ztvárnil ho Stephen Lang) a měl jsem jméno – Miles Lang. Nefunguje to vždy, ale někdy to usnadní práci. Zvlášť když máte vojenský příběh, kde se nějaký seržant objeví jen na jendé stránce, ale (jako všichni vojáci) prvně zasalutuje a představí.

  Odpovědět
 • Já píšu (dopisuju) knihu, ve které je kladen velký duraz na roční období. Mám vlastně 6 hlavních postav: 2 nadřazené a 4 reprezentující období. Tak jsem ty čtyři pojmenovala něčím pro období tipickým:
  podzim – Redleaf
  zima – Snowflake
  …..
  Podle mě ale není žádný správný návod na jména postav – každému se líbí něco jiného a někdy má jméno v knize nějaký význam (Zlatka – umí vykouzlit zlatý klíč k bráně.) Záleží jen na autorovi a na jeho rozhodnutí

  Odpovědět
 • Ve své rozepsané knize kladu důraz na roční období – tak jsem pojmenovala postavy něčím tipickým pro dané období ;) (zima – Snowflake)
  Ta metoda by se dala použít i u jiných tipů (moře – třeba Mořenka) ;)

  Odpovědět

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to Top

Než odejdete…

Odebírejte inspirativní newslettery plné skvělých tipů, dárků a exkluzivního obsahu. Dostávejte víc!