Pravidla tvůrčího psaní

René Nekuda

Tvůrčí psaní

článek, komplexní tvůrčí psaní, video

René Nekuda

Tvůrčí psaní

článek, komplexní tvůrčí psaní, video

Pravidla tvůrčího psaní

Pravidla tvůrčího psaní – co to vlastně znamená? Máte se jimi řídit? A do jaké míry? Udělají z vás vůbec nějaká pravidla dobrého spisovatele? A má cenu je porušovat?

Dnes bych s vámi chtěl otevřít jedno důležité téma, které začnu zásadním tvrzením: vykašlete se na pravidla tvůrčího psaní a neřiďte se jimi. Existuje totiž něco mnohem účinnějšího… ;)

YouTube video
Videolekce tvůrčího psaní: Pravidla tvůrčího psaní

Fungují pravidla tvůrčího psaní?

Tu a tam dostanu otázku, zdali bych mohl shrnout něco z tvůrčího psaní do třech, pěti nebo deseti základních pravidel. Občas za mnou přijde někdo, kdo chce vědět, zdali existuje jednoznačné pravidlo pro psaní … ehm … třeba dialogů.

Vždycky na tyto dotazy odpovídám stejnou větou: „Víte, to záleží na kontextu.“ 

Většinou následuje překvapený (občas i zklamaný) výraz v obličeji, což pro mě znamená začít trpělivě vysvětlovat…

V první řadě vám prozradím dva hlavní důvody, proč nemám rád pravidla tvůrčího psaní:

  1. Slovo „pravidla“ znamená, že by se mělo něco dodržovat, aby to fungovalo. Naopak nedodržování pravidel by mělo znamenat, že někdo podvádí nebo že je něco špatně. Takto to naštěstí při psaní nefunguje!
  2. I když bychom přistoupili na to, že se jedná spíše o doporučení než o pravidla tvůrčího psaní, pak je tu vždy šedá zóna, kde toto jedno konkrétní doporučení nebude fungovat, neboť by to narušovalo kontext celku.

Příklad z praxe

Přišla za mnou jedna nová studentka s textem, ve kterém se objevil extrémně dlouhý odstavec s výčtem všech barev, které měla její hlavní postava v malířském kufříku. Byl to odstavec na osm řádků a já se této studentky zeptal, proč zvolila takto podrobný popis.

„Na stůl pečlivě urovnala akrylové barvy nejvyšší umělecké kvality. Některé byly od značky Winsor & Newton, jiné od firmy Liquitex. (2 řádky výčtu barev a značek výrobců) Nechyběly výkresy pro mixed media a papíry s barevným potiskem od kytiček, motýlků, ptáčků, až po třpytivé ornamenty, určené pro koláž. Splněné přání každého umělce!“

Ona odpověděla, že si někde přečetla pravidlo tvůrčího psaní, které říká, že konkrétní detaily jsou funkční a zvyšují uvěřitelnost.

A měla pravdu! Ano, konkrétní detaily jsou obecně řečeno lepší než ty nekonkrétní a tudíž lehce zaměnitelné (ostatně tady o tom mám podrobnou lekci). Nicméně slepé dodržování tohoto „pravidla“, nebo chcete-li „doporučení“, vedlo k naprostému odvedení pozornosti od podstatného motivu. Takto strojový výčet obsahu uměleckého kufříku rozhodně nebyl ve výsledku ani trochu funkční.

A to je právě ten zakopaný pes! Za pravidla tvůrčího psaní se většinou označují doporučení, která jsou funkční pro hodně nebo většinu textů. Nicméně většinu nikdy neznamená 100 %!

Tato „pravidla“ jsou jen povrchní vrstvou celého tvůrčího psaní. Jsou zkratkou, jak si usnadnit komunikaci. Vycházejí z potřeby něco zobecnit. Nicméně pokud psaní berete opravdu vážně, nechcete se přeci bavit o obecnosti. Vy byste měli toužit po zachycení jedinečnosti.

Systém vs. pravidla tvůrčího psaní

Teď se neděste a nebojte se. Přesně tohle totiž tvůrčí psaní dokáže, zejména mé Komplexní tvůrčí psaní, které v českém prostředí rozvíjím již více než 12 let.

Komplexní tvůrčí psaní umí efektivně popsat fungování příběhů. Představit si to můžete jako fyzikální principy, například gravitace. 

Vy se můžete naučit povrch, tj. že předměty padají směrem k zemi. Pokud byste skončili na tomto místě, pak byste tvrdili, že lidé nemohou létat. A nebo můžete pochopit zákonitosti gravitace, následně je využít ve svůj prospěch a toto zdánlivé „pravidlo“, že věci padají k zemi, překonat a vymyslet letadlo.

Ano, něco podobného existuje i u příběhů!

Buďto se můžete naučit pravidla a slepě je dodržovat s tím, že většinou budou fungovat, ale občas také ne (a vy pak pravděpodobně nebudete vědět proč). A nebo pochopíte systém, vnitřní logiku příběhů a její zákonitosti, což vám dá volnost v tvorbě a svobodu neřídit se nahodilými pravidly (případně vědět, kdy nějaké pravidlo tvůrčího psaní použít, a kdy naopak ne, protože by to bylo spíše na škodu a narušovalo by to logiku celku).

Osobně vždycky preferuji druhou cestu, protože mi přijde mnohem zodpovědnější. Je ve stylu známého přísloví: „Je lepší hladového naučit lovit, než ho jen jednou nasytit.“

Pečení jako příklad používání pravidel tvůrčího psaní

Další příklad

Možná bych mohl uvést ještě jeden příklad, třeba s pečením, když už jsme u toho jídla: Buďto si najdete na internetu náhodný recept na bábovku a budete slepě dodržovat uvedený postup (což bude pravděpodobně znamenat, že občas se vám bábovka povede a občas ne), nebo pochopíte základní principy pečení, které vám najednou umožní upravit si recept podle fungování vaší konkrétní trouby, přizpůsobit množství vaší konkrétní formě a změnit mouku z obilné na špaldovou tak, že dosáhnete vždycky dobrých a chutných výsledků. Byť to bude znamenat, že tři kroky z původního receptu nedodržíte a dva si upravíte.

Doufám, že cítíte ten rozdíl mezi oběma přístupy. 

Komplexní tvůrčí psaní je tedy způsob, který je sice malinko náročnější (není to jednoduchá zkratka), ale za to vám nabyté znalosti vydrží po celý život.

Trendy v literatuře se poměrně rychle mění (to jsou ta povrchní a obecná pravidla tvůrčího psaní), ale vnitřní fungování příběhů se nemění po tisíce let.

Neexistuje jedno správné řešení

S tím vším souvisí ještě jedna zásadní věc: ve psaní neexistuje jedno správné řešení. Když pochopíte fyziku příběhů, budete si moci s příběhovou skládankou hrát prakticky donekonečna. Poznáte, že když změníte jednu věc, například motivaci hlavního hrdiny, bude to znamenat přepsat to a to. Ale řešení daného problému může být i změna hlediska, což by zase znamenalo to a to.

Ostatně o tom jsou mé dva jednodenní kurzy tvůrčího psaní – Spisovatelský kurz a Rozbor povídek.

Tak co, setkali jste se někdy s pravidly tvůrčího psaní, která v nějakém textu nefungovala? Podělte se prosím o svoji zkušenost dole v komentářích, já se na vaše postřehy moc těším. ;)

Je tady toho ještě víc ke čtení:

Akreditované kurzy tvůrčího psaní pro všechny

Přihlaste se do ověřených kurzů tvůrčího psaní, které by vám doporučilo více než 98 % předchozích účastníků. Kdoví, třeba napíšete svoji vlastní knihu… ;)

Napsat komentář

Inspirativní newslettery

Žádný spam, jen skvělé tipy a triky, které povzbudí vaši múzu…

Počkejte! 👋🏻

Než odejdete, zkuste odebírat zdejší inspirativní newslettery (podobně jako 9000 dalších kreativních lidí). Nebojte se, můžete se případně kdykoliv odhlásit.