Procvičte si práci s postavami: 5 cvičení

René Nekuda

Tvůrčí psaní

cvičení

René Nekuda

Tvůrčí psaní

cvičení

Cvičení: práce s postavami

Ať chcete, nebo ne, práci s postavami se při vypravování nevyhnete, protože každý příběh potřebuje alespoň jednu postavu. Je to natolik zásadní věc, že tu najdete hned několik možností, jak proniknout do tajů tvorby postav – od slibovaných cvičení tvůrčího psaní až po další spisovatelské pomůcky (všechny uvedené nástroje jsou k dispozici zdarma).

Tak vzhůru do toho!

5 cvičení k procvičení si práce s literárními postavami

  1. Napište příběh o postavě, která se musí vzdát něčeho důležitého, aby se postavila za to, čemu věří.
  2. Čtrnáctiletá vychrtlá puberťačka, které byl po autonehodě implantován jeden moc zajímavý čip. Teď se jí díky tomu doslova obrátil celý svět vzhůru nohama.
  3. Plešatý padesátník se zářivě zelenýma očima, který má jeden velký problém – neumí udržet žádné tajemství. Přitom se mu lidé neustále svěřují se svými nejtajnějšími touhami, problémy i zážitky…
  4. Napište o někom, kdo bezmezně věří v osud a na každou věc pohlíží optikou předurčení.
  5. Úspěšný kouzelník, který je nyní donucen prozradit svůj největší a nejznámější trik. Proč?

Tip! Tento článek navazuje na sérii dalších cvičení zaměřených na psaní popisů a dialogů.

Práce s postavami: další nápady a pomůcky

Na tomto webu najdete ještě mnoho zajímavých pomůcek pro spisovatele, které vám pomohou s tvorbou postav:

Které zadání vás nejvíce zaujalo? Užíváte si tvorbu postav? Podělte se o své výtvory a názory dole v komentářích – moc rád si je přečtu!

Poznámka na konec: Více originálních cvičení tvůrčího psaní najdete zde.

Je tady toho ještě víc ke čtení:

Akreditované kurzy tvůrčího psaní pro všechny

Přihlaste se do ověřených kurzů tvůrčího psaní, které by vám doporučilo více než 98 % předchozích účastníků. Kdoví, třeba napíšete svoji vlastní knihu… ;)

4 komentáře u „Procvičte si práci s postavami: 5 cvičení“

  1. Dobrý den. K postavám. Mám založený Postavář, kam průběžně tvořím postavy mixem vlastností lidí které znám. Mohu je potom jako ,,Polotovar” použít. Jen chci dát vědět takový můj nápad: Již několikrát jsem si nebyl jist jestli čtenář porozumí vnitřním pohnutkám postavy a návazně i jejím rozhodnutím. Proto jsem v Postaváři zavedl u každé položky v charakteru, příběhu, minulosti a sklonech postavy hodnocení ABC. A= Autor. tuto informaci vím zatím jen já jako Autor. B=Blízcí tuto informaci mají jiné postavy příběhu (bratr ví o traumatu z dětství) C=Čtenář. Tuhle informaci jsem již v textu zmínil.
    Když se k Postaváři vracím – což dělám často- protože jak postavu řeším v příběhu tak některé věci měním a doplňuji. Hodnocení ABC mi pomáhá si uvědomit co vlastně čtenář ví.

    Odpovědět

Napsat komentář

Zápatí

Inspirativní newslettery

Žádný spam, jen skvělé tipy a triky, které povzbudí vaši múzu…

Počkejte! 👋🏼

Než odejdete, zkuste odebírat zdejší inspirativní newslettery (podobně jako 9000 dalších kreativních lidí). Nebojte se, můžete se případně kdykoliv odhlásit.

Popup

Žádný spam, protože ho taky nemám rád.