5 cest jak NEpublikovat knihu

René Nekuda

Tvůrčí psaní

článek, knižní trh

René Nekuda

Tvůrčí psaní

článek, knižní trh

pen-2211444_1280

Napsat knihu může trvat i několik let. Vydat ji je otázkou několika měsíců. Ale mezi těmito dvěma kroky je velká mezera, kterou drtivá většina dnešních spisovatelů nepřekoná. Podívejte se proto, prosím, na následujících 5 cest jak NEpublikovat knihu od Garyho Smailese.

Třeba vám v něčem pomohou!

Jak nepublikovat knihu

1. Nebuďte zajímaví – Nejčastější důvod, proč knihy nejsou publikovány, je, že prostě nejsou úžasné. Nakladatelé mají téměř neomezenou nabídku rukopisů od různých spisovatelů, kteří se snaží dostat své knihy v tištěné podobě na pulty knihkupectví. Tak proč by měli zveřejňovat něco, co není úplně nejlepší? Váš román může být dobrý, ale prostě nemusí být dost dobrý.

2. Nemyslete na propagaci knihy – Mnoho spisovatelů stráví několik let psaním románu a pak pošlou jeho rukopis do několika vydavatelství a tím celá jejich práce končí. Propagace knihy je doslova umění. Napsat zajímavý a poutavý dopis nakladateli a synopsi knihy je velmi těžké. Každopádně to jsou základní dokumenty, které mají nakladatele přesvědčit, že jste vážně spisovatel, který chápe trh a zároveň napsal vynikající knihu.

3. Neprovádějte rešerše – Každý příběh potřebuje nějaký výzkum. I sebevětší historik a úspěšný spisovatel v jedné osobě si sem tam dohledá něco o historii, stylu oblékaní, dobovém jídle, funkci zbraní apod. Velmi užitečné jsou i zjištění si již publikovaných knih s podobnou tématikou a konkrétní podobu a zájem cílového (případně i ideálního) čtenáře vaší nové knihy. Psaní bez rešerší je bezpečná cesta, jak nepublikovat knihu. :)

4. Nejste odlišně odlišní – Napsat román trvá poměrně dlouho a pohyb nakladatelského průmyslu je (relativně) rychlý. Chrlit knihy, které jsou stejné jako současné bestsellery, je cesta do záhuby – když začnete psát prvoplánově dobře prodejnou knihu a nebudete dostatečně rychlí, tak dobu, kdy je daná látka “in”, 100% prošvihnete. Vaše kniha musí jasně zapadají do nějakého žánru, ale přesto by se měla maličko lišit. Přinejmenším natolik, aby měla jedinečný úhel pohledu a byla alespoň trochu originální.

5. Vzdejte se – To, že se vzdáte, znamená jediné – vaše kniha nebude nikdy publikována.

ZÁVĚREČNÝ TIP! Podívejte se také na to, jak funguje český knižní trh (a jak opravdu publikovat svoji knihu).

Je tady toho ještě víc ke čtení:

Akreditované kurzy tvůrčího psaní pro všechny

Přihlaste se do ověřených kurzů tvůrčího psaní, které by vám doporučilo více než 98 % předchozích účastníků. Kdoví, třeba napíšete svoji vlastní knihu… ;)

4 komentáře u „5 cest jak NEpublikovat knihu“

    • Souhlas, i když například povídka může být pro někoho mnohem obtížnější útvar než třeba novela. Obecně totiž neplatí, že čím kratší, tím snadnější či lepší lepší…

  1. Vaše články jsou velmi zajímavé,
    něčemu sice nerozumím, hlavně tam kde se zapojuje jiný jazyk, ale nesou povzbuzení,
    které je v dnešní době kdy se lidé odosobňují
    a stávají se jen čísly ve statistice mrtvých, živých, výhodných, či neschopných.Velmi důležité.
    Pokud máme možnosti přístupu na net a je zde možné čerpat zdarma tolik úžasných informací je to super.
    A tak Vám děkuji za rozšíření mích obzorů a pokud budete mít chuť si přečíst mé básně a pomoci mi s jejich vydáním, budu potěšena.
    S úctou Lady
    Ps. knihy – čtení – informace jsou mou vášní
    jen je ještě správně uplatnit

    Odpovědět

Napsat komentář

Inspirativní newslettery

Žádný spam, jen skvělé tipy a triky, které povzbudí vaši múzu…

Počkejte! 👋🏼

Než odejdete, zkuste odebírat zdejší inspirativní newslettery (podobně jako 9000 dalších kreativních lidí). Nebojte se, můžete se případně kdykoliv odhlásit.