Příběh je král vší literatury

Příběh je král vší literatury

Nejdřív učiním nekompromisní prohlášení: Příběh je král vší literatury. Nejen literatury, ale celé slovesnosti, což je mnohem širší pojem. Vyprávění příběhů je ten pravý důvod, proč je literatura dodnes docela kvetoucí živnost a nevytlačila ji komprimovaná údernost zpráv. Snad jen lyričtí básníci se občas obejdou bez příběhu a vystačí si s pouhým dojmem, s letmou vůní, s odrazem světla na kávové lžičce, ale my ostatní – prozaici, dramatici, scenáristé i novináři –  jsme tak či onak storytellers, vypravěči příběhů.

Že je příběh disciplina narativní, víme asi všichni. Latinské narro znamená vyprávím. Ale třeba nám uniklo, že základem je slovo gnarus, což znamená znalec – ten, kdo něco ví. Abychom mohli vyprávět, musíme především něco vědět. Příběh – jinak historka, historie, story – souvisí s řeckým historia, zvídání.

„Jsou tři dovednosti:  vidět, slyšet, uspořádávat. Pokud se neumíš dívat, pokud neumíš naslouchat a pokud neumíš uspořádat, co jsi viděl a slyšel, nebudeš mít co vyprávět.“ (Alessandro Baricco, italský spisovatel a zakladatel školy tvůrčího psaní Holden v Miláně)

Vyprávění příběhů je antropologická univerzálie, doprovází všechny společnosti a všechny kultury. Jak píše autorka fantasy románů Ursula Le Guinová: „Jsou velké civilizace, které se nikdy nedopracovaly k vynálezu kola, ale žádná, která by nevyprávěla příběhy.“ Bravurní vypravěč Terry Pratchett tvrdí: „Spousta tvorů je inteligentních, ale jen jediný vypráví příběhy, a to jsme my.“ A na jiném místě u něj čteme: „Antropologové to vzali za špatný konec, když náš druh pojmenovali Homo sapiens, člověk rozumný. Ve skutečnosti jsme Pan narrans, šimpanz vyprávějící příběhy.“

Daniela Fischerová je autorkou rozhlasových her, scénářů krátkých, animovaných i celovečerních filmů, povídek, knihy aforismů, spoluautorkou vědecko-populární publikace Hvězdy a osudy a učebnice Občanská výchova pro 6.–9. ročník. Od poloviny 70. let se věnuje básnické a prozaické tvorbě pro děti. Jejím prozatím posledním vydaným dílem je román Happy end. Za svoji divadelní a rozhlasovou tvorbu získala domácí i mezinárodní ocenění.

Kompletní obsah tohoto seriálu článků

 1. Úvod do seriálu tvůrčího psaní spisovatelky Daniely Fischerové
 2. Příběh je král vší literatury
 3. Neexistuje příběh bez autora
 4. Význam pokecáníčka
 5. Co dělá příběh příběhem?
 6. Magické a proto budí vždy otázku a proč?
 7. O začátcích a koncích příběhů
 8. Pozornost věnovaná začátku
 9. Různé začátky různých autorů
 10. Tvůrčí psaní – pravidla uzavřených sekvencí
 11. Konci příběhů se musíme také věnovat
 12. Konec dobrý, všechno dobré
 13. Nekonečný příběh
 14. Příběhy pravdivé a smyšlené
 15. Jak ovlivňují příběhy náš život?
 16. Jak na nás příběhy působí?
 17. Fikce na druhou
 18. Kniha Drbání kožichu
Morbidní nápad – Virtuální hřbitov

Morbidní nápad – Virtuální hřbitov

Dnes se dá živit čímkoliv. Většinou stačí dobrý nápad s trochu snahy a úspěch je tu! Podobná situace nastala u polského internetového portálu Virtual Graveyard (Virtulální hřbitov). Ovšem idea jeho programátorů je dosti neobvyklá a řekněme, že i trochu morbidní.

Přečíst »
Tvorba příběhu za 90 minut

Nový online projekt: Tvorba příběhu za 90 minut

Zase jsem si trochu hrál a vytvořil pro vás pětikrokový manuál, který by vám měl pomoci vymyslet fungující příběhy během relativně krátkého času, konkrétně během devadesáti minut. Tento nový online projekt najdete kde jinde než v sekci Projekty. Nazval jsem

Přečíst »
Rozhovor o tvůrčím psaní na vlnách Českého rozhlasu 2

Rozhovor o tvůrčím psaní na vlnách Českého rozhlasu 2

„Dne 23. července 2012 byl hostem magazínu „Je jaká je“ René Nekuda, který vede úspěšné kurzy tvůrčího psaní.“ Poslechněte si záznam z živého rozhovoru o výuce tvůrčího psaní a cestování z vln Českého rozhlasu 2. Moderátorkou pořadu byla Eva Kvasničková.

Přečíst »

Pojďte tvořit! 4000 účastníků, 9 let praxe a 98% spokojenost vám zaručuje osvědčený a osobitý přístup v úspěšných kurzech tvůrčího psaní (pro veřejnost i v těch online).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to Top

Počkejte chvilku...

Nyní můžete využít možnosti online interaktivní výuky ve formě webinářů tvůrčího psaní. 

Než odejdete…

Odebírejte inspirativní newslettery plné skvělých tipů, dárků a exkluzivního obsahu. Dostávejte víc!

Cookie-Man

Tyto stránky používají k vylepšení některých služeb soubory cookies. Jejich prohlížením s tím souhlasíte. Více informací »