Neexistuje příběh bez autora

Daniela Fischerová

Tvůrčí psaní

Daniela Fischerová

Daniela Fischerová

Tvůrčí psaní

Daniela Fischerová

Neexistuje příběh bez autora

Nedávno jsem narazila na větu, která mě okouzlila svou trefností. Je z útlé knížky dětského psychologa Jiřího Trávníčka o tom, jak děti vnímají příběhy. Věta zní: „Neexistuje příběh bez autora.“ To je mnohem hlubší, než se na první přečtení zdá. Ani kosmos, ani život, ani sama realita žádné příběhy netvoří. Příběh je dílo organizující lidské mysli. Skutečnost není „taková“, jak se nám snaží namluvit příběh. Skutečnost je chaos jednotlivin bez významu a teprve náš zcela svévolně traktující pohled mu dává tvar.

Všichni víme, že tutéž historku nám odvypráví každá kultura, každá doba a každý autor jinak. „Co svět světem stojí, ještě se v něm nepřihodil příběh, který by prožili dva lidé. Pokud ho prožili dva lidé, jsou to už zákonitě dva různé příběhy.“ napsala jsem v jedné dávné povídce. Příběh není realita sama, ale pouhá verze reality, jedna z nesčetných možných – a v tomto smyslu je to vždycky počin autorský. Aneb: „Člověk je mírou všech věcí. Jsoucích, že jsou, a nejsoucích, že nejsou.“ Tak to aspoň říkal Protágorás, a tomu výroku je už víc než pětadvacetkrát sto let.

Britský filozof, biolog, lingvista a antropolog Gregory Bateson píše: „Myslíme v příbězích. (-) Příběh je spletenec souvislostí, které dohromady dávají to, co potom nazýváme smyslem.“

A do třetice na stejné téma, tentokrát je autorem věty americký psycholog James Hillman: „Nejprve musíme mít story (příběh), abychom mohli mít history (dějiny).“ Jinými slovy: žádné „objektivní dějiny“ se nikdy neodehrály. Jsou jen takřka libovolné výklady minulosti uspořádané do příběhů – a stačí otevřít několik dobových učebnic dějepisu, abychom si potvrdili, jak velmi rozličné příběhy to mohou být.

Kompletní obsah tohoto seriálu článků

 1. Úvod do seriálu tvůrčího psaní spisovatelky Daniely Fischerové
 2. Příběh je král vší literatury
 3. Neexistuje příběh bez autora
 4. Význam pokecáníčka
 5. Co dělá příběh příběhem?
 6. Magické a proto budí vždy otázku a proč?
 7. O začátcích a koncích příběhů
 8. Pozornost věnovaná začátku
 9. Různé začátky různých autorů
 10. Tvůrčí psaní – pravidla uzavřených sekvencí
 11. Konci příběhů se musíme také věnovat
 12. Konec dobrý, všechno dobré
 13. Nekonečný příběh
 14. Příběhy pravdivé a smyšlené
 15. Jak ovlivňují příběhy náš život?
 16. Jak na nás příběhy působí?
 17. Fikce na druhou
 18. Kniha Drbání kožichu

Je tady toho ještě víc ke čtení:

Akreditované kurzy tvůrčího psaní pro všechny

Přihlaste se do ověřených kurzů tvůrčího psaní, které by vám doporučilo více než 98 % předchozích účastníků. Kdoví, třeba napíšete svoji vlastní knihu… ;)

1 komentář u „Neexistuje příběh bez autora“

Napsat komentář

Inspirativní newslettery

Žádný spam, jen skvělé tipy a triky, které povzbudí vaši múzu…

Počkejte! 👋

Než odejdete, zkuste odebírat zdejší inspirativní newslettery (podobně jako 9000 dalších kreativních lidí). Nebojte se, můžete se případně kdykoliv odhlásit.