Konci příběhů se musíme také věnovat

Daniela Fischerová

Tvůrčí psaní

článek, Daniela Fischerová

Daniela Fischerová

Tvůrčí psaní

článek, Daniela Fischerová

Konci příběhů se musíme také věnovat

Pozornost ke konci je jiného, mnohem kulturnějšího a v lidském vývoji kotveného rázu. Základní otázka kladená příběhu zní: „Jak to dopadlo?“ A přitom sama konečnost a ukončitelnost příběhu je jedna z nejhlubších iluzí – ne-li ta vůbec nejhlubší – jakou narace vnutila světu. V realitě samé nic nekončí, nic „nedopadá“, všechny rozehrané motivy pokračují dál, mění se k nepoznání a nabízejí pořád nové interpretace.

Ale protože jsme přijali příběh za „míru svých věcí“, hledáme v něm smysl nebo poselství.  Paradox tkví v tom, že čteme příběhy směrem dopředu, ale chápeme je zpětně, totiž od konce. Lapidární příklad: Napište třísetstránkový román  o tom, jak byl sympatický hrdina obviněn ze zločinu, který nespáchal. Vyprávějte ho jako princezna Šahrazád: dobře tajmujte napětí, táhněte čtenáře na vařené nudli obav a nadějí  a na poslední stránce dopřejte hrdinovi slavné osvobození. Nevinný opouští vězení, praví viníci jsou potrestáni a houf novinářů aplauduje moudrému soudnímu stolci. Když to napíšete dobře, pro generace čtenářů to bude velmi optimistická četba, neklamná zvěst o tom, že pravda vítězí. – Napište přesně stejný román, dvě stě devadesát devět stran identických, a na třísté straně pusťte do hrdiny pět kilovoltů v cele smrti. Týž příběh bude cynicko-skeptickou vyprávěnkou o tom, že v tomto světě vždycky zvítězí zlí kluci, právo je fikce a zanechte všech nadějí.

Ostatně, kdyby Romeo a Julie nezemřeli, jak je na divadle zvykem, ale kdyby bratr Lorenzo ty dva mladé pošetilce vzkřísil, zabralo by to pět minut scénického času…ale byla by to zcela, zcela, zcela jiná hra!

Kompletní obsah tohoto seriálu článků

 1. Úvod do seriálu tvůrčího psaní spisovatelky Daniely Fischerové
 2. Příběh je král vší literatury
 3. Neexistuje příběh bez autora
 4. Význam pokecáníčka
 5. Co dělá příběh příběhem?
 6. Magické a proto budí vždy otázku a proč?
 7. O začátcích a koncích příběhů
 8. Pozornost věnovaná začátku
 9. Různé začátky různých autorů
 10. Tvůrčí psaní – pravidla uzavřených sekvencí
 11. Konci příběhů se musíme také věnovat
 12. Konec dobrý, všechno dobré
 13. Nekonečný příběh
 14. Příběhy pravdivé a smyšlené
 15. Jak ovlivňují příběhy náš život?
 16. Jak na nás příběhy působí?
 17. Fikce na druhou
 18. Kniha Drbání kožichu

Je tady toho ještě víc ke čtení:

Akreditované kurzy tvůrčího psaní pro všechny

Přihlaste se do ověřených kurzů tvůrčího psaní, které by vám doporučilo více než 98 % předchozích účastníků. Kdoví, třeba napíšete svoji vlastní knihu… ;)

2 komentáře u „Konci příběhů se musíme také věnovat“

 1. Vůbecv nejhorší je, když je člověk nucen napsat konec, nebo jakékoliv rozuzlení, které nechce. Když je dokonale logické a efektní, ale z nějakého (pravděpodobně velmi lidského) důvodu se nebohému autorov prostě nelíbí.

  Odpovědět
 2. Moje hlavní postava vypráví příběhy ze svého života. Dnes jsem se zamýšlela nad koncem. Proč přestane vyprávět? Není důvod, ledaže by zemřela. To by byl ale smutný konec jinak docela humorných příběhů… Nebude moci psát, protože bude zaneprázdněn jiným, důležitějším úkolem. Bude to konec s novým začátkem.

  Odpovědět

Napsat komentář

Inspirativní newslettery

Žádný spam, jen skvělé tipy a triky, které povzbudí vaši múzu…

Počkejte! 👋

Než odejdete, zkuste odebírat zdejší inspirativní newslettery (podobně jako 9000 dalších kreativních lidí). Nebojte se, můžete se případně kdykoliv odhlásit.