Konci příběhů se musíme také věnovat

Konci příběhů se musíme také věnovat

Pozornost ke konci je jiného, mnohem kulturnějšího a v lidském vývoji kotveného rázu. Základní otázka kladená příběhu zní: „Jak to dopadlo?“ A přitom sama konečnost a ukončitelnost příběhu je jedna z nejhlubších iluzí – ne-li ta vůbec nejhlubší – jakou narace vnutila světu. V realitě samé nic nekončí, nic „nedopadá“, všechny rozehrané motivy pokračují dál, mění se k nepoznání a nabízejí pořád nové interpretace.

Ale protože jsme přijali příběh za „míru svých věcí“, hledáme v něm smysl nebo poselství.  Paradox tkví v tom, že čteme příběhy směrem dopředu, ale chápeme je zpětně, totiž od konce. Lapidární příklad: Napište třísetstránkový román  o tom, jak byl sympatický hrdina obviněn ze zločinu, který nespáchal. Vyprávějte ho jako princezna Šahrazád: dobře tajmujte napětí, táhněte čtenáře na vařené nudli obav a nadějí  a na poslední stránce dopřejte hrdinovi slavné osvobození. Nevinný opouští vězení, praví viníci jsou potrestáni a houf novinářů aplauduje moudrému soudnímu stolci. Když to napíšete dobře, pro generace čtenářů to bude velmi optimistická četba, neklamná zvěst o tom, že pravda vítězí. – Napište přesně stejný román, dvě stě devadesát devět stran identických, a na třísté straně pusťte do hrdiny pět kilovoltů v cele smrti. Týž příběh bude cynicko-skeptickou vyprávěnkou o tom, že v tomto světě vždycky zvítězí zlí kluci, právo je fikce a zanechte všech nadějí.

Ostatně, kdyby Romeo a Julie nezemřeli, jak je na divadle zvykem, ale kdyby bratr Lorenzo ty dva mladé pošetilce vzkřísil, zabralo by to pět minut scénického času…ale byla by to zcela, zcela, zcela jiná hra!

Kompletní obsah tohoto seriálu článků

 1. Úvod do seriálu tvůrčího psaní spisovatelky Daniely Fischerové
 2. Příběh je král vší literatury
 3. Neexistuje příběh bez autora
 4. Význam pokecáníčka
 5. Co dělá příběh příběhem?
 6. Magické a proto budí vždy otázku a proč?
 7. O začátcích a koncích příběhů
 8. Pozornost věnovaná začátku
 9. Různé začátky různých autorů
 10. Tvůrčí psaní – pravidla uzavřených sekvencí
 11. Konci příběhů se musíme také věnovat
 12. Konec dobrý, všechno dobré
 13. Nekonečný příběh
 14. Příběhy pravdivé a smyšlené
 15. Jak ovlivňují příběhy náš život?
 16. Jak na nás příběhy působí?
 17. Fikce na druhou
 18. Kniha Drbání kožichu
maia-habegger-494665-unsplash

Jak přečíst jednu knihu týdně

Čtení je vášeň. Čtení je sebepoznání a umění vyznat se ve světě. Díky čtení máte možnost zažít věci, které byste v životě nikdy nezažili nebo ani neviděli. Příběhy jsou základním kamenem všech kultur. Knihy jsou relaxace, odpočinek, obohacení jazyka a

Přečíst »
Úspěchy studentů z mých kurzů tvůrčího psaní

Úspěchy studentů z mých kurzů tvůrčího psaní

První rok života spojený s výukou tvůrčího psaní skončil a před začátkem další sezóny přichází drobná rekapitulace… Být učitelem tvůrčího psaní je opravdu zajímavá práce – potkáváte mnoho různých typů lidí, stojí vás to nesmírné množství energie a výsledek je

Přečíst »
Prvně si umyjte svoji misku

Prvně si umyjte svoji misku

Starý zenový příběh praví: Mladý mnich řekl Joshuovi: „Právě jsem vstoupil do kláštera. Prosím, uč mě.“ Joshua se zeptal: „A už jsi snědl svoji rýžovou kaši?“ Mnich odpověděl: „Ano, snědl.“ Na to Joshua odpověděl: „Tak to by sis raději měl

Přečíst »

Psst… Chtěl bych vám ukázat celou řadu projektů, kurzů a pomůcek, které umí nastartovat (nejen) vaši kreativitu. Všechny najdete v menu nahoře v Rozcestníku. Jestliže jste dočetli tento článek, tak se tam mrkněte – nebudete litovat, protože většina je zdarma!

3 komentáře

 • Moje hlavní postava vypráví příběhy ze svého života. Dnes jsem se zamýšlela nad koncem. Proč přestane vyprávět? Není důvod, ledaže by zemřela. To by byl ale smutný konec jinak docela humorných příběhů… Nebude moci psát, protože bude zaneprázdněn jiným, důležitějším úkolem. Bude to konec s novým začátkem.

  Odpovědět
 • Vůbecv nejhorší je, když je člověk nucen napsat konec, nebo jakékoliv rozuzlení, které nechce. Když je dokonale logické a efektní, ale z nějakého (pravděpodobně velmi lidského) důvodu se nebohému autorov prostě nelíbí.

  Odpovědět

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to Top

Počkejte chvilku...

Nyní můžete využít možnosti online interaktivní výuky ve formě webinářů tvůrčího psaní. 

Než odejdete…

Odebírejte inspirativní newslettery plné skvělých tipů, dárků a exkluzivního obsahu. Dostávejte víc!

Cookie-Man

Tyto stránky používají k vylepšení některých služeb soubory cookies. Jejich prohlížením s tím souhlasíte. Více informací »