Tvůrčí psaní – pravidla uzavřených sekvencí

Tvůrčí psaní – pravidla uzavřených sekvencí

K pravidlům uzavřených sekvencí patří i fakt, že pozornost se časem vytrácí. Jako má doprava své špičky a svá sedla, naše vnímání poté, co se vyčerpá pík prvního dojmu, začne slábnout a je pořád těžší udržet živý zájem začátku. Nejhlubší sedlo je kdesi ve druhé polovině, ale ještě “před cílovou rovinkou“, kdy nás ještě neovládla zvědavost, jak to celé vlastně dopadne. Vypravěči znalí svého řemesla vědí, že tam má přijít něco nečekaného: nový motiv, silná scéna, cokoli, co opět načechrá unavenou pozornost.

Přemyslu Rutovi vděčím za poznatek, kterého  bych se sama nedobrala: v harlekýnkách prý k první souloži pravidelně dochází asi ve dvou třetinách textu, mezi stranami 97 a 112, což je přesně v oblasti hlubokého sedla, kde text musí dát čtenářkám satisfakci, aby emočně nevyšisoval.

A neodpustím si historku o jednom svém kolegovi, který si kdysi chtěl přivydělat hodnocením barrandovských scénářů. Četba už ho dávno nebavila, takže procházel texty pouze palcovou prohlídkou, ale když na něj při debatě přišla řada, měl zásadní připomínku: „Myslím, že ve druhý třetině tomu klesá napětí.“ Bingo! Skoro se nelze netrefit: naprosté většině příběhů ve druhé třetině klesá napětí!

A za sedlem se pozornost znovu zvedá.

Kompletní obsah tohoto seriálu článků

 1. Úvod do seriálu tvůrčího psaní spisovatelky Daniely Fischerové
 2. Příběh je král vší literatury
 3. Neexistuje příběh bez autora
 4. Význam pokecáníčka
 5. Co dělá příběh příběhem?
 6. Magické a proto budí vždy otázku a proč?
 7. O začátcích a koncích příběhů
 8. Pozornost věnovaná začátku
 9. Různé začátky různých autorů
 10. Tvůrčí psaní – pravidla uzavřených sekvencí
 11. Konci příběhů se musíme také věnovat
 12. Konec dobrý, všechno dobré
 13. Nekonečný příběh
 14. Příběhy pravdivé a smyšlené
 15. Jak ovlivňují příběhy náš život?
 16. Jak na nás příběhy působí?
 17. Fikce na druhou
 18. Kniha Drbání kožichu

Psst… Chtěl bych vám ukázat celou řadu projektů, kurzů a pomůcek, které umí nastartovat (nejen) vaši kreativitu. Všechny najdete v menu nahoře v Rozcestníku. Jestliže jste dočetli tento článek, tak se tam mrkněte – nebudete litovat, protože většina je zdarma!

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to Top

Než odejdete…

Odebírejte inspirativní newslettery plné skvělých tipů, dárků a exkluzivního obsahu. Dostávejte víc!

Cookie-Man

Tyto stránky používají k vylepšení některých služeb soubory cookies. Jejich prohlížením s tím souhlasíte. Více informací »